W szpitalu św. Barbary uruchomiono oddział toksykologii. Oddział przejął leczenie pacjentów z Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej, który działał w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.
Na początku maja dyrekcja sosnowieckiego Instytutu Medycyny Pracy wydała oświadczenie o zawieszeniu działalności Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej, Poradni Toksykologicznej oraz Oddziału Chorób Zawodowych z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych i Pododdziałem Alergologii. Powodem tej decyzji była krytyczna sytuacja finansowa placówki.
O trudnej sytuacji instytutu mówiło się już od wielu miesięcy. W sprawie interweniował m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który podczas jednego ze spotkań w tej sprawie zadeklarował gotowość przejęcia i włączenia Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii oraz Oddziału Chorób Zawodowych do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
Tak też się stało. Oddział toksykologii ponownie, od czerwca przyjmuje pacjentów, jednak w zupełnie nowym wydaniu. Czas na przygotowanie i adaptację pomieszczeń nowego oddziału wynosił zaledwie półtora miesiąca.
– W tym bardzo krótkim czasie udało nam się spełnić wszystkie wymogi nakładane na szpital przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych. Na potrzeby oddziału zatrudniliśmy personel, który wcześniej miał doświadczenie pracując z trudnymi przypadkami zatruć – wyjaśnia dr n. med. Alicja Cegłowska, pełniąca obowiązki dyrektora placówki.
Czas stanowił tu kluczową rolę, bowiem po zawieszeniu działalności instytutu pacjenci zostali odesłani do domu lub do innych szpitali, tam również odsyłano nowych pacjentów. – Dzisiejsze otwarcie kończy etap związany z zagrożeniem utraty zabezpieczenia medycznego pod względem toksykologicznym mieszkańców naszego województwa. Od początku prezentowaliśmy w tej kwestii jednoznaczne i konsekwentne stanowisko – oddział toksykologii musi pozostać w regionie – podkreślił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Oddział znajduje się na 10 piętrze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Najważniejszym zadaniem oddziału jest świadczenie wysokospecjalistycznych usług z zakresu toksykologii klinicznej pacjentom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia z powodu toksycznego działania wszelkich ksenobiotyków. Zapewni opiekę pacjentom z obszaru województwa śląskiego i opolskiego.
– Najważniejszym zadaniem nowego oddziału jest świadczenie wysokospecjalistycznej pomocy z zakresu toksykologii klinicznej pacjentom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia z powodu toksycznego działania wszelkich ksenobiotyków, w tym: gazów, leków, substancji chemicznych, alkoholi niespożywczych, toksyn roślinnych i jadów zwierzęcych – informuje dr Tomasz Kłopotowski, ordynator oddziału toksykologii.
Oddział dysponuje osiemnastoma łóżkami, w tym sześcioma intensywnej opieki toksykologicznej. Szpital wyremontował pomieszczenia oraz wyposażył oddział w nowoczesny sprzęt. Koszt prac budowlanych oscyluje w granicach 77 tys. złotych, natomiast całkowity koszt inwestycji, z uwzględnieniem zatrudnienia pielęgniarek, lekarzy, zakupu niezbędnego sprzętu i leków wyceniany jest na milion złotych. Warto podkreślić, że oddział przejął część personelu instytutu.
Szpital otrzymał kontrakt z NFZ na hospitalizowanie pacjentów toksykologicznych, w wysokości ponad 435 tys. złotych miesięcznie. Umowa z NFZ obowiązuje do 30 czerwca 2021 roku. W ciągu miesiąca działalność rozpocznie również Ośrodek Informacji Toksykologicznej, który będzie zabezpieczał pod względem toksykologicznym obszar województwa śląskiego i opolskiego. W tym samym czasie uruchomiony zostanie w Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej Zakład Toksykologii z pracowniami: Toksykologii i Chromatografii.