Poręba uruchamiała bezpłatne dojazdy do szkoły i przedszkola. Jest to duża pomoc dla rodziców, dla których jest to oszczędność czasu. Z tej formy pomocy korzysta już ponad czterdziestu uczniów.

Wynajęty przez Urząd Miasta w Porębie bus w pierwszy kurs wyjechał kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego. Z takiej opcji korzysta już ponad czterdzieścioro dzieci z dzielnic najbardziej oddalonych od Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 oraz porębskiego przedszkola. Mowa tu o dzielnicy Krawce, Niwki, Dziechciarze i Krzemienda.

To nie jedyne udogodnienie wprowadzone przez urzędników. Młodzi porębianie w trakcie transportu będą mieli zapewnioną opiekę osoby wykwalifikowanej, a bus odwiezie ich także do domów, po zakończonych zajęciach.

– Aktualnie kursują dwa busy. Kierowcy są niezwykle mili, na tyle, że zawożą dzieci pod sam dom. To lepsza opcja niż podrzucenie ich na przystanek. Rodzice czują, że ich dzieci są naprawdę bezpieczne – zapewnia Karina Nowak, mieszkanka Poręby.

Rodzice są zadowoleni z takiego rozwiązania. Jest to dla nich duża pomoc, oszczędność i pieniędzy, ponieważ przejazdy są bezpłatne. – Mamy dwóch synów. Codzienne zawożenie chłopców to był dla nas spory problem. Oboje z mężem musieliśmy być na czas w pracy, podobnie teściowa. Teść mógł nam pomóc, ale rano zostawał bez auta. Na szczęście problemu z zawożeniem i odważeniem dzieci już nie ma. Odkąd miasto postarało się o busa – dodaje pani Karina.

To rozwiązanie jest także satysfakcjonujące dla władz miasta. – Chcieliśmy wyjść naprzeciw rodzicom. Zdajemy sobie sprawę, że dowożenie maluchów do placówek oświatowych to nierzadko duży kłopot. Teraz odciążamy rodziców. Zarówno pod kątem ich cennego czasu, jak i pieniędzy – podkreśla Ryszard Spyra, burmistrz miasta.