W czwartek, 9 marca podpisano umowy z wykonawcami, którzy wykonają kompleksową przebudowę ulicy 3 Maja wraz z budową buspasów. To jedna z najważniejszych inwestycji od lat.

Przebudowa zakłada remont w obu kierunkach od skrzyżowania ul. 3 Maja/Piłsudskiego, do wiaduktu drogowego nad ul. 3 maja w ciągu ul Prusa i Blachnickiego, łącznie 8 km. Urzędnicy podkreślają, że chodzi o nadanie priorytetu komunikacji zbiorowej z wszystkich dzielnic miasta, głównie przy wjeździe do centrum.

– Przebudowa dotyczy całej szerokości jezdni, czyli dwóch pasów na odcinku od początku ulicy w centrum Sosnowca do wiaduktu w ciągu ulic Staszica i Narutowicza. Dalej ulica 3 Maja ma po trzy pasy ruchu w każdym z kierunków. Ten odcinek także zostanie przebudowany na całej szerokości. Wyremontowany zostanie również wiadukt nad ulicą 3 Maja w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jeden z pasów ruchu będzie pełnił funkcję buspasa. – Chcemy, aby prócz autobusów komunikacji miejskiej mogły się nimi poruszać także jednoślady oraz taksówki oraz samochody osobowe, którymi jadą co najmniej trzy osoby. Ponadto chcemy, aby w godzinach nocnych, gdy komunikacja miejsca jest rzadsza, z buspasów korzystały samochody osobowe – podkreśla Chęciński.

To pierwszy tego typu projekt w Sosnowcu. – Nie możemy wykluczyć, że przyszła zima będzie podobna do tej, która właśnie się kończy. Dlatego wszystkie najważniejsze prace chcemy zakończyć jeszcze w tym roku – mówi Arkadiusz Kierkiewicz, wiceprezes zarządu Eurovii Polska.

Przedsiębiorstwo Eurovia Polska będzie jednym z dwóch, które zajmą się przebudową ulicy. Inwestycja ta warta będzie 24,3 mln zł. Równolegle została podpisana umowa na kompleksowy remont wiaduktu w ciągu ulicy Prusa i Blachnickiego (koszt 2,4 mln zł). Za to zadanie odpowiedzialna będzie firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej.

Bardzo chcielibyśmy przeprowadzić naszą część inwestycji tak, by jak najmniej utrudnić życie mieszkańcom. Jednak wiemy, że nie da się całkowicie wyeliminować utrudnień – podkreśla Adam Adamczyk, wiceprezes firmy Nowak-Mosty.

Oprócz przebudowy samej drogi powstaną również ścieżki rowerowe, które będą łączyły się z innym projektem, czyli budową 17 km ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerowych. Remont ulicy 3 Maja oraz wiaduktu to najważniejsze zadania, które są częścią wielkiego projektu modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej w Sosnowcu.

– Tak poważnych zadań nie było w Sosnowcu od lat. Warto podkreślić, że w tym samym czasie remontujemy 6 przejść podziemnych i dwie kładki, a także budujemy pierwszą w mieście sieć wypożyczalni rowerów. Z kolei za kilka tygodni poznamy wykonawcę, który wybuduje 17 km ścieżek rowerowych. Już teraz chciałbym przeprosić za utrudnienia – mówi Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

Cały sosnowiecki projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej jest wart 67 mln, z czego ok. 56 mln zł pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2020.

Prace powinny rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Obecnie trwają rozmowy z KZK GOP i Tramwajami Śląskimi. Utrudnienia potrwają około roku. Inwestycja ma zakończyć się wiosną przyszłego roku.

– Planujemy, że na zakończenie realizacji inwestycji w 2018 roku zorganizujemy święto ulicy 3 Maja – właśnie 3 Maja – zapowiada Chęciński.

Skomentuj przez Facebook

15 KOMENTARZE

 1. I znowu centrum? A nie lepiej, żeby mieszkańców prowincji mieszkali lepiej?
  Niech wszędzie będzie kanalizacja i niech znikną z Sosnowca piece.

  • Tak właśnie tylko się myśli o centrum, a reszta Sosnowca, gdzie? Niektórzy suchą nogą nie mogą dojść do swojego domu. `Kanalizacje się robi, ale drogi zryte niedokończone i burzowych studzienek brak. Na osiedlach ławek jak na lekarstwo, a w centrum ławki się wymienia.

 2. Popierdoliło do reszty? Teraz jazda na centrum z zagórza przez ten remont zajmie dwa dni, A jeśli buspasy będą do samego zagórza, tzn. do wiaduktu między Środulą, a Zagórzem to będzie jakaś porażka komunikacyjna. Lewe pasy będą blokowane non stop bo nie będzie nawet jak wyprzedzić takiego muła co będzie jechał z przodu, bo przecież na ten zakichany buspas nie będzie wolno wjechać.

 3. przydało by się wyremontować droge z ludwika w strone modrzejowa dziura za dziurą ostatnio jechałem to myślałem że zawieszenie zostawie na którejś z nich…

 4. No w końcu wzięli się za remont 3 maja, brawo.
  A to że przez jakiś czas będą trudno przejechać to drobny szczegół, potem się będzie lepiej jechało.

 5. Nareszcie! Mam nadzieję że nie ujrzę tutaj scieżek rowerowych których stworzenie polegało na namalowaniu pasa na starym chodniku, albo byle jakiej drogi która zaraz się rozpadnie. Co do buspasa dobry pomysł, pozwoli to na redukcję spóźnioniających się autobusów, jednak będzie trzeba prawidłowo go zagospodarować.

 6. Poprzednią wielką przebudowę Sosnowca i 3 Maja robił Edward Gierek. Teraz czeka nas druga wielka przebudowa. Utrudnienia na pewno będą ale zmiany są konieczne. Czekam z niecierpliwością na efekty.

 7. czy przy okazji remontu studzienki kanalizacyjne szczególnie na buspasie będą ulokowane w jakimś sensownym miejscu czyli na środku pasa lub między pasami? obecnie to jest jakaś katastrofa z wymijaniem zapadniętych studzienek. Do tego autobusy zrobią swoje i wbijają studzienki jeszcze mocniej … jeśli ta inwestycja ma służyć na kolejne lata to trzeba eurovi patrzeć codziennie na ręce i sprawdzać jakość materiałów. Fajnie jakby buspas był czynny tylko w godzinach 6-22. No i te studzienki!!!

 8. Myślałam, że „na początek” będzie robiona ul. Andersa i 11-listopada! O tej inwestycji było dość głośno! Zamiast torów tramwajowych na Zagórze postanowili wyremontować Andersa a pod inwestycje podpiąć także 11Listopada!
  To jakiś żart z 3maja!!!! Fajnie że coś się dzieje ale na boga! W innych częściach miasta zawieszenie się urywa! I to na mega ruchliwych drogach Sosnowca!!!!

 9. Pewnie znów ktos dostał w łape bo po co komu w sosnowcu buspasy??przecież jest dobre połaczenie lini tramwajowej jak i autobusowej!Coraz wiecej chorych pomysłów siedzi w głowach ludzi na wysokich stołkach,powinni dawać mądry przykład a nie pokazywać swoją głupotę takimi projektami.

 10. Nie wiem co jest z tymi remontami w Sosnowcu .Remontują naprawiają np ul Będzińską już któryś raz z kolei i jak była dziadowska tak jest znowu pozapadały się studzienki i zaczynają wypadać dziury.W ogóle ulice na Pogoni są naprawdę dziurawe a przecież stąd pochodzi jeden z wice prezydentów Sosnowca. czy jak odwiedza mamę to nie widzi tych dziur?Sosnowiec to nie tylko centrum.Pomyślcie w końcu o innych dzielnicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here