Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 15 stycznia zagra już po raz 25. Największa impreza w województwie odbędzie się w Sosnowcu. Grać będzie jednak całe Zagłębie Dąbrowskie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy obchodzi w tym roku swój jubileusz. Tegoroczny finał odbędzie się już po raz 25.

– 25 lat grania orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków, także tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie – mówi Jerzy Owsiak.

NAJWIĘKSZA IMPREZA W SOSNOWCU

Już po raz kolejny wielki koncert odbędzie się w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Najważniejszym punktem imprezy będą koncerty na Górce Środulskiej. Na scenie zobaczymy formacje Menago, St. James Hotel, a także Lidię Kopanię, Marcina Wyrostka i dobrze znaną grupę Myslovitz. Około godz. 19.00 na scenie zamelduje się raper Grubson, a tradycyjnie już o 20.00 rozbłyśnie światełko do nieba. Koncert poprowadzi aktor Teatru Zagłębia Piotr Zawadzki.

W tym roku sosnowieckie sztaby połączyły swoje siły i wspólnie organizują wielką taneczną zabawę. Od samego rana sporo będzie się działo w hali widowiskowo-sportowej w Zagórzu. Zobaczyć będzie można występy cheerleaderek, pokazy tańca i mody, a także występy artystyczne. Pojawią się m.in. Kasia i Mirek z popularnego show TV, Silver Dance, Anna Maria Brzostyńska, Wiktoria Kubicka, Wiktoria Filipowska, Justyna Pasternak z zespołem, Rockomotive, Badoo Dance Group, Patrycja Trząska i Bartosz Chabowski oraz Tomato. Nie zabraknie konkursów, tradycyjnych licytacji, loterii i wielu, wielu innych atrakcji.

W hali stanie największa w Polsce, ponad dwumetrowa puszka WOŚP. Budowana też będzie gigantyczna karuzela z tektury i bibuły. Na miejscu pojawią się także m.in. piłkarze Zagłębia Sosnowiec, a wśród kilkunastu stoisk, swoje będzie miało m.in. Muzeum Śląskie.

Ci, którzy wolą wysiłek fizyczny, będą mogli wziąć udział w trzecim Sosnowieckim Biegu „Policz się z cukrzycą”, który o godz. 11.00 wystartuje na Stawikach.

Sprzęt WOŚP w sosnowieckim szpitalu – fot. MZ

Sosnowiecki szpital również będzie aktywnie uczestniczył w finale WOŚP. Osoby, które 15 stycznia pojawią się w lecznicy przy ul. Zegadłowicza, będą mogły się skonsultować, porozmawiać o swoich dolegliwościach i problemach zdrowotnych. Na specjalnych stoiskach będą też mogły wykonać pomiary cukru i ciśnienia.

– Dostaliśmy wiele i zapragnęliśmy dać coś od siebie, stąd pomysł na aktywny udział w finale, a że każdy gra, na czym potrafi najlepiej, nasza placówka już drugi rok z rzędu przeprowadzi akcję profilaktyczno-edukacyjną – mówi prezes Artur Nowak.

To jednak nie koniec niespodzianek. Podczas tegorocznego finału WOŚP nie zabraknie popularnych licytacji. Do wylicytowania będzie m.in. jeden dzień na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wspólny wyjazd na mecz Zagłębia z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim oraz bycie jego sekundantem podczas charytatywnej gali bokserskiej. Odbędzie się ona 17 marca, a jednym z bokserów będzie właśnie prezydent. – Mam nadzieję, że rola tej osoby nie sprowadzi się do rzucania ręcznika, a do bliższego kontaktu z ringiem i ze mną – mówi.

Sosnowiecki finał WOŚP ponownie wspiera Urząd Marszałkowski

– To niezwykle potrzebna i ważna inicjatywa. Korzystają z niej dzieci i seniorzy, którzy potrzebują pomocy. Atrakcji w Sosnowcu czeka niezwykle dużo, liczę, że mieszkańców będzie sporo i liczymy na ich ofiarność – mówi marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

Fryzjerzy razem z Jurkiem Owsiakiem

W niedzielę, 15 stycznia, do fryzjera przyjść może każdy, by poddać się dowolnemu zabiegowi – strzyżeniu, koloryzacji, pielęgnacji lub czesaniu. Fryzjerzy z trzech zakładów w regionie tego dnia pracować będą charytatywnie na rzecz Orkiestry, a ich klienci bezpośrednio zasilą znajdującą się w salonie orkiestrową puszkę.

W tegorocznej edycji udział w finale WOŚP zadeklarowało 121 salonów w całej Polsce. Grające zakłady z Zagłębia to: dąbrowskie Brodacz Barber Shop & Kemon (ul. 3 Maja 11) oraz Salon Fryzjersko-Kosmetyczny (ul. Paryska 3/3), a także Salon Fanaberia z Będzina (ul. 11 Listopada 12B).

DĄBROWA GÓRNICZA

W Dąbrowie Górniczej WOŚP gra z Pałacem Kultury Zagłębia. Od 10.00 rozpocznie się poranek filmowy dla dzieci w Kinie Kadr, a o 19.30 przed PKZ wystąpi Miejska Orkiestra Dęta. Tradycyjnie o 20.00 zabłyśnie światełko do nieba.

W ciągu dnia na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji, a wśród nich nie zabraknie m.in. loterii fantowych, warsztatów plastycznych oraz pomiarów cukru i pokazu ratownictwa medycznego.

Ciekawie zapowiada się także wydarzenie w Strzemieszycach organizowane na stadionie Unii Strzemieszyce. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 występem Wiesława Porębskiego. Po nim zobaczymy występ Oli Pozorskiej i Łukasza Barucha oraz zespołu After Midn. Tu również organizowane będą konkursy z nagrodami i licytacje na rzecz WOŚP.

Do akcji dołączył także dąbrowski MKS. – Poprzez aukcje Charytatywni Allegro wystawiliśmy do licytacji coś absolutnie wyjątkowego. Trening z zawodnikami pierwszej drużyny. Będzie to niepowtarzalna okazja, by na własnej skórze przekonać się o tym, jak ciężko pracują podopieczni trenera Drażena Anzulovicia – wyjaśnia Michał Kajzerek, media manager MKS Dąbrowa Górnicza. – Przygotowaliśmy także drugą aukcję, w której można wylicytować udział w kolejnym projekcie wideo promującym nasz klub – dodaje.

WOŚP 2016 w Sosnowcu - fot. PL

BĘDZIN

W Będzinie granie z orkiestrą Jurka Owsiaka rozpocznie się od 16.00 w budynku Ośrodka Kultury przy ul. Słowackiego 2 oraz Przedszkolu Miejskim nr 15 wraz z Ośrodkiem Kultury (filia w Grodźcu).

– W programie licytacje przedmiotów ofiarowanych przez sponsorów na rzecz WOŚP, muzyczna bajka „Kopciuszek” w wykonaniu przedszkolaków oraz liczne występy artystyczne solistów, w tym absolwentów przedszkola i grup przedszkolnych. Na zakończenie imprezy rozbłyśnie oczywiście światełko do nieba – przekazała Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy UM w Będzinie.

CZELADŹ

Czeladź także będzie aktywnie uczestniczyć w 25. finale WOŚP. O 12.00 odbędzie się II bieg i marsz nordic walking „Policz się z cukrzycą” na dystansach 2,5 i 5 km. O 16.00 na rynku ruszy orkiestrowa scena, na której czekać będzie wiele niespodzianek. Zagrają m.in. Off Kultura, Gilflof, Mafia. Gwiazdą wieczoru będzie Antek Smykiewicz.

Nie zabraknie też licytacji i legendarnego już światełka do nieba.

– Jestem przekonany, że czeladzianie znów okażą hojność i jak co roku zameldujemy Jurkowi Owsiakowi o nowym rekordzie naszego miasta pod względem zebranych środków na sprzęt medyczny dla dzieciaków i ludzi starszych – zapewnia burmistrz Zbigniew Szaleniec.

WOŚP 2016 w Sosnowcu - fot. PL

ZAWIERCIE

Do WOŚP-owych imprez mocno włącza się również Zawiercie. Już od godz. 9.00, w Miejskim Ośrodku Kultury, na wszystkich czekają atrakcje. Nie zabraknie gier i zabaw dla dzieci, przedstawień teatralnych czy też badań lekarskich.

Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował m.in. gry i zabawy na lodowisku i w wodzie oraz turnieje tenisa stołowego. W hali przy ul. Blanowskiej odbędą się koncerty zespołów Medicine Strings, Sycamore Tree, Toxyna. Od godz. 15.00 zobaczymy także wystawy militarne i pokazy grup rekonstrukcyjnych, a na mieszkańców czekać będzie również ciepła grochówka z kotła, słodkie pierniczki i tort.

WOJKOWICE

Na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez cały dzień grać będą też w Wojkowicach. Główne imprezy odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury. Impreza rozpocznie się o 17.30 pokazem tańca jump style – Otherside, następnie wystąpią zespoły Oversound i proAge.

ŁAZY

Wielkie granie szykuje się również w Łazach. Od rana na ulicach pojawią się wolontariusze. Od 15.30 w centrum miasta, na placu przy Fontannie, zaplanowano m.in. występ Kabaretu z Gostka, pokazy samoobrony i pierwszej pomocy, występ Filipa Szlęga oraz koncert zespołu Spring 15. Nie zabraknie oczywiście licytacji i światełka do nieba.

Czy w tym roku wesprzesz finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...