Od 1 kwietnia 2018 roku na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii obowiązuje nowy cennik biletów. Ile teraz zapłacimy?

Od 1 kwietnia na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii obowiązuje jedna wspólna taryfa komunikacji miejskiej na bilety okresowe – zamiast taryf trzech dotychczasowych organizatorów (KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry).

– To komunikacyjna rewolucja, bo pasażerowie, którzy regularnie z niej korzystają, nie muszą się już martwić czy posiadają odpowiedni bilet, by pojechać danym autobusem, tramwajem lub trolejbusem danego organizatora – podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ile teraz zapłacimy za bilet?

Od teraz za metropolitalny sieciowy bilet dobowy zapłacimy 14 zł, a tygodniowy – 44 zł. Miesięczny bilet imienny na wszystkie środki transportu na jedno miasto kosztuje 93 zł, a sieciowy – 138 zł. Cena kwartalnego biletu imiennego na jedno miasto została ustalona na 236 zł, a kwartalnego imiennego sieciowego – na 344 zł.

Dla pasażerów KZK GOP oznacza to likwidację biletów z limitem przejazdów oraz zniesienie obowiązku sczytywania karty ŚKUP przy wejściu i wyjściu z pojazdu (wraz ze zniesieniem dodatkowej promocji 5-procentowej obniżki za regularne wykonywanie tej czynności).

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku na terenie metropolii obowiązuje też nowa taryfa dla biletów jednorazowych.

Metropolia rozkręca transport

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Związek skupia 41 miast i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Od stycznia 2018 roku na terenie całej metropolii obowiązuje już jedna taryfa biletowa komunikacji miejskiej, a także bezpłatne przejazdy do 16. roku życia.

G-ZM utworzyła już także Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie funkcję organizatora komunikacji na terenie metropolii. Kieruje nim Marek Kopel, były prezydent Chorzowa i członek zarządu w KZK GOP.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

UWAGA! Bezpłatne przejazdy z legitymacją do końca maja

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here