Do końca maja wydłużono czas, by wyrobić kartę ŚKUP na bezpłatne przejazdy uczniów i dzieci do 16. roku życia. Co trzeba zrobić?

O dwa miesiące, koordynator systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych wydłużył czas na wyrobienie kart ŚKUP dla uprawnionych do bezpłatnych przejazdów uczniów do 16. roku życia na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Ze względu na konieczność pozyskania dużej liczby kart ŚKUP w krótkim okresie czasu, uczniowie i dzieci do końca maja mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską na podstawie ważnej legitymacji szkolnej – przekazała Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej G-ZM.

Wprowadzono specjalne udogodnienia

Wprowadzone zostają również udogodnienia – najmłodsi mieszkańcy metropolii będą mogli zamówić swoją kartę przez Internet bez konieczności dokonania opłaty inicjalnej w wysokości 20 zł, a gotowe karty dla grupy uczniów będzie mógł odebrać „szkolny” pełnomocnik.

– Teraz uczniowie, którzy otrzymają specjalne tokeny z opłaty tej zostaną zwolnieni. Jednak przewidziano dwie sytuacje, w których trzeba będzie ją uiścić. Pierwsze to taka, gdy wyrobiona karta nie zostanie odebrana w ciągu 30 dni od jej dostarczenia do Punktu Obsługi Klienta lub jeśli wydanie karty nie będzie możliwe ze względu na niezgodność danych umieszczonych na karcie z danymi użytkownika karty – podkreślają przedstawiciele władz metropolii.

Czym są tokeny?

Warto pamiętać, że uczniowie, których karty zostaną wydane z wykorzystaniem tokenów, otrzymają ŚKUP z zakodowaną ulgą oraz z automatycznie nadanym hasłem. Dystrybucją tokenów wśród dzieci i młodzieży zajmują się dyrektorzy szkół – nie ma możliwości otrzymania numeru indywidualnego bez pośrednictwa szkoły.

– Istnieje możliwość, aby karty zostały zamówione przez uczniów np. podczas lekcji informatyki, a następnie zbiorczo odebrane przez jednego pracownika szkoły w wybranym i zadeklarowanym we wnioskach POK – zaznacza Kamila Rożnowska.

Przekazane tokeny są jednorazowe – jeśli zostaną raz wykorzystane, nie będą mogły być ponownie użyte. Posiadają również określoną ważność. Jeśli nie zostaną wykorzystane w terminie – przepadną, a kartę ŚKUP będzie można zamówić na ogólnych zasadach.

Ile wyrobiono już kart z ulgą?

Na terenie metropolii upoważnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską jest ponad 130 tys. dzieci. Według wcześniejszych informacji do połowy marca wydano im ok. 40 tys. kart z zakodowaną 100-procentową ulgą.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów do 16. roku życia wprowadzono 1 stycznia 2018 roku. W tym samym dniu zaczął też obowiązywać ujednolicony cennik jednorazowych przejazdów komunikacją miejską.

Choć ulga obowiązuje już od 1 stycznia br., w okresie przejściowym, czyli początkowo do końca marca, a obecnie do końca maja, uczniowie od 7. do 16. roku życia mogą podróżować bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Po 31 maja ta grupa będzie mogła jednak korzystać z bezpłatnych przejazdów już tylko na podstawie karty ŚKUP z zakodowaną 100-procentową ulgą.

Metropolia rozkręca transport

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Związek skupia 41 miast i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Od stycznia 2018 roku na terenie całej metropolii obowiązuje już jedna taryfa biletowa komunikacji miejskiej, a także bezpłatne przejazdy do 16. roku życia.

G-ZM utworzyła już także Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie funkcję organizatora komunikacji na terenie metropolii. Kieruje nim Marek Kopel, były prezydent Chorzowa i członek zarządu w KZK GOP.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Bilety komunikacji miejskiej z obiektami metropolii? Głos należy do mieszkańców