Samorządowcy z Dąbrowy Górniczej, Sławkowa i powiatu będzińskiego zaapelowali do ministra infrastruktury o wsparcie budowy drogowego łącznika, który odciąży lokalne drogi od ruchu ciężarówek.

Chodzi o łącznik Euroterminalu w Sławkowie z drogą wojewódzką 790 i dalej DK 94. Jego powstanie pozwoliłoby na przeniesienie ciężarowego ruchu tranzytowego z lokalnych dróg między domami na dostosowane do niego trasy.

Sytuacja mieszkańców Strzemieszyc i Sławkowa wymaga pilnej interwencji, dlatego wspólnie z burmistrzem Sławkowa Rafałem Adamczykiem i starostą będzińskim Sebastianem Szaleńcem zwróciliśmy się z apelem do ministra infrastruktury – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Mamy wspólny cel i plan na to, jak go zrealizować. Jest nim budowa łącznika pomiędzy drogą krajową 94 i Euroterminalem, który skomunikuje terminal z pominięciem lokalnych dróg pomiędzy domami mieszkańców Sławkowa i Dąbrowy Górniczej. Do tego czasu, aby chronić mieszkańców zarówno Dąbrowy Górniczej jak i Sławkowa, wspólnie ze starostwem będzińskim jesteśmy zmuszenie w sposób zsynchronizowany wprowadzać ograniczenia tonażowe na naszych drogach lokalnych – dodaje.

Ciężarówki przejeżdżające przez Sławków – fot. UM Sławków
Ciężarówki przejeżdżające przez Sławków – fot. UM Sławków

Mieszkańcy odetchną od tirów

Od sierpnia obowiązywać ma nowa organizacja ruchu na drogach dojazdowych do zespołu terminali przeładunkowych w Sławkowie. Wypracowane porozumienie zakłada naprzemienne zamykanie dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 7 ton dróg prowadzących przez Sławków i Dąbrowę Górniczą do terminali przeładunkowych.

Apel samorządowców do ministra
Apel samorządowców do ministra

Tak więc od sierpnia do końca września tiry nie będą jeździć powiatowym ciągiem ulic przez Sławków. Ruch będzie odbywać się w Dąbrowie Górniczej ulicą Strzemieszycką, na odcinku od Szklanych Domów do Rudnej. Po dwóch miesiącach sytuacja się zmieni i ruch skierowany zostanie przez Sławków.

– Zmiany będą wprowadzane co dwa miesiące. Nowa organizacja ruchu to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Sławkowa i Strzemieszyc, zapewniające jednocześnie równomierne rozłożenie uciążliwości związanych z ruchem tirów, dojeżdżających do terminali przeładunkowych – podkreśla Marcin Bazylak.

– Docelowym rozwiązaniem ma być budowa specjalnego objazdu, który połączy DK94 z Euroterminalem. Będzie on biegł przez tereny niezabudowane od ulicy Szklanych Domów do ulicy Rodzinnej, która kończy się na granicy ze Sławkowem. Powstanie objazdu pozwoli na zamknięcie dla ruchu samochodów ciężarowych ulicy Hrubieszowskiej w Sławkowie i Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej – dodaje.

Orientacyjny przebieg łącznika DK94 i Euroterminala w Sławkowie - fot. UM Dąbrowa Górnicza
Orientacyjny przebieg łącznika DK94 i Euroterminala w Sławkowie – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Apel do ministra

Samorządowcy podpisali list skierowany do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w którym przedstawili koncepcję budowy nowej drogi. Zaapelowali też o finansowe wsparcie tej inwestycji. Podkreślili, że koszt jej realizacji będzie nieporównywalnie mniejszy z budową łącznika z S1, o który samorządowcy upominają się od lat. O poparcie tego przedsięwzięcia zwrócili się również do marszałka województwa śląskiego i parlamentarzystów z regionu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

  1. Dorga przez zbiorniki na Rakówce…oj może być zdziwienie ile tam metali ciężkich leży w glebie (cynku i ołowiu).
    W tamtych rejonach była płuczkarnia rud cynku w XIXw.

  2. Brawo! a w Sosnowcu buspas! że na to nie wpadli by autobusem wozić towary z terminalu? A kiedy droga S1 terminal? a kiedy węzeł Klimontów? NIGDY. Ważny jest stadion i buspas, ławki w parku a ludzie niech wdychają smród ciężarówek jeżdżących w kółko po S1 i nawracających na węźle Zagórze/Kazimierz lub Niwka! Ekologia prawie 20km ekstra spalonej ropy by wykonać lewoskręt! A rondo na Niwce? ile musi dojść do wypadków by zrobić rondo na zjeździe z S1? Mało tego, po budowie mostu na Przemszy cały ruch z Mysłowic jest przez Sosnowiec, dlaczego nie dokończono inwestycji 934 (Mysłowice) z 79 (Jaworzno) cały ruch ominąłby Modrzejów! Ale tak jest jak się nie dba o swoich mieszkańców tylko robi dobrze innym!

  3. Cześć panowie, mam na imie Karolina 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/kar89

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here