W miniony weekend w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu odbył się wielki interaktywny pokaz makiet i modeli kolejowych.

Festiwal „Kolej w Miniaturze” jest okazją do prezentacji wielkiego interaktywnego pokazu makiet i modeli kolejowych, łączącego w sobie naukę i zabawę, adresowaną zarówno do dużych, jak i małych miłośników kolei. Festiwal służy zaprezentowaniu wiedzy, zbiorów i osiągnięć w tej dziedzinie.

– Kolej była i jest najistotniejszym i najciekawszym wynalazkiem technicznym towarzyszącym egzystencji człowieka. Na przestrzeni dziejów powstawała i zmieniała się dostosowując się do jego potrzeb – mówią organizatorzy wydarzenia. – Zawsze towarzyszyło jej hobby rozpamiętywania jej istnienia, kolekcjonowania jej przedmiotów, odtwarzania, modelowania w miniaturze taboru i infrastruktury kolei, czy też zabawy kolejką na wzór jej funkcjonowania – dodają.

Bliższe zainteresowanie, a zwłaszcza modelarstwo kolejowe wymaga poznania nie tylko złożonych konstrukcji mechanicznych, architektonicznych i budowlanych oraz powstających na ich potrzeby wynalazków i nowych materiałów, ale też, ze względu na „ruchomy i zsynchronizowany” charakter transportu kolejowego, poznania technik sterowania i organizacji ruchu, w tym budowy napędów, zasilania, elektryki i informatyki przez cyfrowe sterowanie, cyfrowe odtwarzanie dźwięków „prawdziwych” lokomotyw oraz otoczenia kolei.

Miłośnicy kolei mogli zobaczyć i zapoznać się z dorobkiem modelarskim i kolekcjonerskim odwzorowującym technikę i rozwój prawdziwej kolei w poszczególnych okresach historycznych podczas II Festiwalu Kolei w miniaturze. Na zwiedzających czekał m.in. wielki, interaktywny pokaz makiet i modeli kolejowych. Jedną z atrakcji festiwalu były modele legendarnych lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata.

Nie zabrakło również symulatora jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej EU07 oraz stoisk z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram. Na gości festiwalu czekała także makieta „ćwiczebna”, gdzie samodzielnie mogli poprowadzić pociąg lub wykonać manewry na stacji.

To prawdziwa gratka dla modelarzy. Wydarzenie jest jedyną tak dużą imprezą kolejowo-modelarską organizowaną na południu Polski. Nie dziwi zatem fakt, że na imprezę przybyły tłumu mieszkańców Sosnowca i miast ościennych.

– To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, a do tego łączy naukę z zabawą. Jestem tu z synem już po raz drugi. W zeszłym roku też byliśmy. Dzięki temu mój syn mógł spróbować swoich sił jako maszynista w specjalnym symulatorze jazdy – mówi Piotr, mieszkaniec Będzina.

W trakcie festiwalu odbył się też konkurs na najciekawszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.

 

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here