Zakupy w niedzielę? Nie planuj 11 marca, tego dnia przypada pierwsza niedziela, kiedy obowiązywać będzie zakaz handlu.

Ta zmiana budziła dużo emocji, ale klamka zapadła i od marca weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Pierwszą niedzielą bez zakupów będzie 11 marca.
Przypomnijmy, że tzw. zakaz handlu wprowadzany będzie stopniowo. Pierwsze zmiany czekają na klientów sklepów stacjonarnych już w tym miesiącu.

Od marca do końca tego roku handel będzie dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe niedziele, tak jak we wszystkie święta państwowe i kościelne, sklepy będą zamknięte. Tak więc w tym roku czeka nas 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu.

Z kolei od 1 stycznia 2019 roku sklepy będą otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w sklepach internetowych, a także na stacjach benzynowych, dworcach kolejowych, piekarniach, cukierniach i lodziarniach, jak również w aptekach, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, kioskach oraz stoiskach przy cmentarzach.

Zakupów nie będzie można zrobić: 11 i 18 marca, 1, 8, 15 i 22 kwietnia, 13 i 20 maja, 10 i 17 czerwca, 8, 15 i 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, 9, 16 i 23 września, 14 i 21 października, 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia. Sklepy będą nieczynne także w święta przypadające: 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Święto Trzech Króli), pierwszy dzień Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.

Warto wspomnieć o Kolejach Śląskich, które ruszają z programem „Rodzinne niedziele”. W ramach akcji przewoźnik oferuje bezpłatne przejazdy dla rodziców w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wolną od handlu.

Koleje Śląskie mają sposób na zakaz handlu w niedziele

Promocja będzie obejmować wszystkie połączenia Kolei Śląskich z wyjątkiem odcinka transgranicznego Chałupki – Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane oraz pociągów specjalnych.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16. roku życia. Bilet musi posiadać jedynie podopieczny – rodzic lub dwójka rodziców podróżują całkowicie za darmo.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

 1. Właśnie wróciłem z zakupów w jednym z centrów handlowych w Sosnowcu. Między godziną 13, a 14 w sklepie były pustki. Miałem wrażenie, że jest mniej klientów niż normalnie w sobotę. Za to pracowników na hali i kasjerek było aż za dużo. Niektóre nudziły się na kasach.
  Jeżeli ktoś przewidywał tłok jak przed świętami to się przeliczył. Wygląda na to, że jednak trochę osób zostanie zwolnionych, bo przy wolnych niedzielach tylu pracowników w soboty jest niepotrzebnych. Obroty sklepów raczej spadną, przynajmniej tak to wygląda po pierwszej sobocie przed niedzielą bez handlu.

  • Czyli twierdzisz że nagle ludzie przestaną więcej jeść, nabywać elektroniki czy chodzić w starych zdartych ciuchach bo jest wolna niedziela i nie mogą zrobić zakupów?

   Jak ktoś ma kupić radio samochodowe czy telewizor to i tak go kupi, jak ktoś musi zrobić zakupy na niedzielny obiad to i tak to zrobi wcześniej. Ludzie nagle nie przestaną wpieprzać i nie będą całą niedziele chodzić głodni tylko dlatego że zamknęli im biedronkę pod blokiem.

   W starych dziurawych rzeczą też nie będą chodzić, kto ma kupić gacie na dupę to i tak to zrobi, a twoje posty o jakichś zwolnieniach to zwykłe lewackie bicie piany.

   Ja tam się cieszę że te biedne panie które siedzą na tych kasach w marketach w końcu będa miały wolne niedziel, oby kazda była wolna 😉

   • Mylisz się. Konsumenci wydadzą więcej pieniędzy na usługi, zamiast na konsumpcję określonych dóbr, bo drogi kolego rozczaruję Cię, ale sporo osób kupuje nowe ubranie nie w momencie gdy stare się całkowicie zniszczą, tylko kupują po prostu by mieć większy wybór w szafie. Zamiast kupić kolejną parę spodni, kolejny kosmetyk czy kolejną książkę to wydadzą te pieniądze w kinie, pizzerii, u kosmetyczki albo zwyczajnie je zaoszczędzą. Sprzedaż więc spadnie i to jest nieuniknione, a jak spadnie konsumpcja to pogorszy się kondycja firm które te dobra produkują. Cała gospodarka opiera się na produkowaniu i kupowaniu, jak to przestaje działać to zaczyna się kryzys.

    Ja również kibicuję tym biednym paniom kasjerką, niech sobie odpoczywają, niech spędzają czas z rodzinami, z dziećmi. Szkoda, że ze swoimi rodzinami nie mogą spędzić tej niedzieli hutnicy i inni pracownicy produkcji, kelnerki, kierowcy miejskich autobusów. Czy ich rodziny są gorsze? Czy ich dzieci są gorszymi od dzieci kasjerek? Przemyśl to sobie.

 2. Upatrywałbym raczej w tym wpływu dosyć ładnej dziś pogody. W godzinach 10-11, ruch jak dla mnie zdecydowanie większy niż zazwyczaj.
  Ale ciekawsze… ciekawsze będzie się jutro działo>.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here