Nie 20 mln złotych, a ponad 27 mln złotych Dąbrowa Górnicza przeznaczy na modernizację paku Zielona. Najstarszy w mieście park przejdzie prawdziwą metamorfozę. W nowej odsłonie będzie nawiązywać do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono.

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo czy uda się w tym roku zrealizować tę inwestycję. Powodem były pieniądze. Początkowo miasto zakładało, że gruntowną modernizację parku uda się wykonać za 20 mln zł. Ogłoszono przetarg i szybko zderzono się z rzeczywistością. Okazało się, że ani pierwszy, ani nawet drugi nie przyniósł ofert zbliżonych do wspomnianej kwoty. Wszystkie propozycje były droższe o kilka milionów złotych.

Miasto zdecydowało się podnieść ofertę o 8 mln zł, na co zgodę wyrazili dąbrowscy radni. 5 marca, w końcu podpisano umowę na gruntowną modernizację parku. Zajmie się nią dąbrowska firma Greta Sport, która ostatecznie wykona wszystkie prace za ponad 27,7 mln złotych.

Jak zapowiada dąbrowski magistrat, za kilka miesięcy mieszkańcy w parku Zielona zobaczą królestwo zieleni i przyrody, z licznymi atrakcjami dla młodszych i starszych. Ilość asfaltu i betonu po remoncie zdecydowanie się zmniejszy, na korzyść naturalnej roślinności.

– Park Zielona w nowej odsłonie będzie nawiązywać do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono. Całość zapowiada się niezwykle obiecująco, z piękną fontanną, wygodnymi alejami centralnymi, naturalnymi alejkami wśród drzew, sceną parkową, nowym leśnym placem zabaw, stylowymi mostkami, kładkami nad parkowymi stawami, a z czasem nawet z niezwykłą przestrzenią zagrody zagłębiowskiej, która znajdzie się poza głównym obszarem parku i będzie jedynym takim miejscem w Polsce – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydent.

Wszytko ma zostać podporządkowane przyrodzie. – Architekci zostali zobligowani, by projektować w taki sposób, że jeśli na drodze stoi drzewo, to trzeba je ominąć, a nie wyciąć. Tego chcieli dąbrowianie, uznając w konsultacjach, że „bohaterami” parku są drzewa i czosnek niedźwiedzi, pięknie kwitnący wiosną, a nie asfalt i beton. To był bardzo wymagający projekt, ale zrobiliśmy wszystko, by Zieloną w nowej odsłonie można było uznać za najlepszą przestrzeń parkową w regionie – dodaje Bazylak.

Najważniejsze zmiany w Parku Zielona

W parku, przy tanecznym kręgu mają zostać wyeksponowane trzy daty: 1936 – rok powstania Parku Zielona, 1957 – rok budowy kręgu, 2018 – rok, w którym Zielona dostanie nowe życie. Z parku zniknie asfalt i beton. Alejki zostaną wyłożone płytkami i kostką z granitu, leśne ścieżki pokryje jasna nawierzchnia mineralna. Powstanie także parkowa scena, czyli miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Jak zapowiada magistrat, przybędzie obiektów małej architektury – ławek, murków, oryginalnych latarni, pergoli, koszy na śmieci, ogrodowych płotków, stojaków rowerowych, tablic edukacyjnych. Park jeszcze bardziej zazieleni się i rozkwitnie licznymi barwami. Po nasadzeniach pojawi się więcej roślin kolorowych, drzew oraz krzewów liściastych i iglastych, paproci, bylin, roślin cebulowych, wodnych, przybrzeżnych, bagiennych.

Wizualizacja Parku Zielona - fot. UM Dąbrowa Górnicza
Wizualizacja Parku Zielona – fot. UM Dąbrowa Górnicza

W miejscu istniejącego placu zabaw powstanie nowy. Połączy zabawę i edukację, będzie przeznaczony dla dzieci w różnym wieku i dostosowany dla niepełnosprawnych.
W centralnym punkcie powstanie fontanna. Tak jak dziś, ale nie taka jak dziś. Dużo ładniejsza, w upalny dzień da ochłodę, wieczorem urzeknie piękną iluminacją. Obok zagości strefa „wodnych skoczków” (fontanna z wodą wytryskującą bezpośrednio z chodnika), która z pewnością przyciągnie najmłodszych. Nie zabraknie miejsca dla klimatycznych punktów gastronomicznych.

Modernizacja parku Zielona prowadzona jest w ramach unijnego projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy”, którego liderem jest Dąbrowa Górnicza. Miasto pozyskało na tę inwestycję dofinansowanie z funduszy europejskich w kwocie 15 mln zł. Inwestycja rozpocznie się wczesną wiosną, a zakończy po wakacjach.