Dostaną mieszkania w zamian za jego remont. Gdzie? W Jaworznie. Ruszył właśnie miejski program pod hasłem „mieszkanie za remont”. Na chętnych czeka na początek 50 lokali.

W Jaworznie jest sporo wolnych mieszkań, których miasto nie jest w stanie wyremontować. Powód jest oczywisty – brak funduszy. Jednocześnie do Miejskiego Zakładu Nieruchomości Komunalnych zgłaszają się mieszkańcy zainteresowani wynajęciem mieszkania do remontu. Władze Jaworzna postawiły więc ułatwić sobie i mieszkańcom życie.

Powstał program pod hasłem „mieszkanie za remont”. Właśnie zyskał on moc prawną. Dzięki przyjętej przez radnych uchwale, z puli mieszkań komunalnych będzie można wybrać to, które jaworznianom pasuje. Jest jednak jeden warunek – będą oni musieli wyremontować lokal na własny koszt. Obecnie Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych opracowuje szczegółową listę mieszkań. Na początek będzie ich około pięćdziesięciu.

– W tym momencie przygotowujemy listę mieszkań, które zostaną w pierwszej edycji przeznaczone do wynajęcia w ramach tego programu. Będzie to około 50 lokali. Nasi pracownicy muszą ustalić zakres prac i szacunkowe koszty remontu każdego mieszkania. Dzięki temu osoby przystępujące do programu będą miały gotową informację na temat lokalizacji, metrażu i koniecznych do wykonania prac – wyjaśnia zastępca dyrektora MZNK Zbigniew Krepel.

Remont - fot. Pixabay
Remont – fot. Pixabay

Jak zapowiada Zbigniew Krepel, lista mieszkań biorących udział w projekcie pojawi się w połowie czerwca tego roku. Oprócz tego na stronie internetowej jednostki zostaną zamieszczone kryteria, które muszą spełniać osoby przystępujące do programu oraz wszystkie potrzebne wnioski i dokumenty do wypełnienia.

Zadowolenia z programu nie ukrywają mieszkańcy Jaworzna. – Od lat staram się o mieszkanie. Niestety nie stać mnie na własne, dlatego szukam na wynajem. Cieszę się, że miasto wyszło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom. Na pewno wezmę udział w programie – powiedziała nam pani Monika z Byczyny.

Przypomnijmy, że podobne rozwiązania funkcjonują w wielu miastach – m.in. w Będzinie, gdzie program „Mieszkanie do remontu” ruszył w lutym 2017 roku.

– Program skierowany jest do mieszkańców, którzy nie są posiadaczami lokalu mieszkalnego, legitymują się odpowiednim dochodem oraz brakiem zaległości finansowych wobec miasta. Kosztem, jaki ponosi przyszły najemca zakwalifikowany do programu, jest koszt remontu przydzielonego lokalu – informuje będziński magistrat.

Kto wyszedł zwycięsko w batalii o nazwę tworzonej metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. To tylko mieszkania do wynajęcia, nie na własność. Dostaniesz, wyremontujesz, a za rok czy dwa lata powiedzą Ci, panu już dziękujemy i co wtedy? Wydana kasa na remont przepadła.

    • Skąd taka informacja? W innych miastach już to funkcjonuje, płaci się ten sam czynsz co inni mający te mieszkania na własność. Niektóre mieszkania można wykupić na własność. i dopóki się za nie płaci nikt nikogo nie wyrzuci. Umowy na najem lokali do remontu zawierane sa na czas nieokreslony – bez dodatkowych gwiazdek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here