Dobra wiadomość dla młodych rodziców w Jaworznie. Tamtejsza Rada Miasta podjęła uchwałę inicjującą powstanie żłobka publicznego oraz uruchomienia wsparcia finansowego opieki w żłobkach i klubikach dziecięcych na terenie Jaworzna.

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie radni zagłosowali za projektem utworzenia w mieście publicznego żłobka. To wspólna propozycja środowiska jaworznickich mam i władz miasta.

Zgodnie z założeniami, nowa placówka powstanie we wrześniu tego roku w budynku przy ul. 3 Maja 16 i funkcjonować będzie w nim równolegle z przedszkolem. W tym czasie uruchomiony zostanie także system dotacji dla niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych.

– Inicjatywa jaworznickich rodzin jest zbieżna z naszymi działaniami i mocno wpisuje się w program „Jaworzno wspiera rodziny”. W 2017 r. złożyliśmy wnioski o dofinansowanie środkami zewnętrznymi kosztów remontu i funkcjonowania publicznego żłobka oraz o dofinansowanie zadania w ramach programu Maluch Plus – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Przypomnijmy, że 11 stycznia doszło do spotkania z przedstawicielami wnioskodawców. – Spotkanie było bardzo potrzebne. Cieszę się, że mogłyśmy w dobrej atmosferze wyjaśnić przede wszystkim wątpliwości prawne obywatelskiego projektu uchwały. Co do tego, że w mieście powstanie żłobek publiczny i system dopłat, zgadzamy się bezspornie – mówiła Monika Bryl, zastępca prezydenta.

Z kolei 30 stycznia doszło do kolejnej narady. – Podczas spotkania prezydent Monika Bryl omówiła kolejne kroki i działania, jakie podejmie miasto po przyjętej na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwale inicjującej. Następnie pracownicy Urzędu Miejskiego omówili m.in. cele i zadania żłobka, sposób ich realizacji oraz założenia projektu złożonego do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a także wyjaśnili zasady przyznawania dotacji dla podmiotów prowadzących żłobki oraz kluby dziecięce na terenie naszego miasta – wyjaśnia Łukasz Kolarczyk, naczelnik biura promocji i informacji UM w Jaworznie.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Jaworzna od lat upominali się o uruchomienie w mieście publicznego żłobka, o czym pisaliśmy już w sierpniu ubiegłego roku. – To przykre, że w tak dużym mieście jak Jaworzno nie ma ani jednego miejskiego żłobka. Inne miasta stawiają na młodych rodziców, są dopłaty, a u nas niewiele się w tym temacie zmieniło – mówiła nam wtedy jedna z mam.

Kolejne spotkanie w sprawie utworzenia w Jaworznie miejskiego żłobka oraz dopłat do prywatnych żłobków i klubików dziecięcych zaplanowano na marzec.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here