W poniedziałek, 12 czerwca sosnowiecki PKM podpisał umowy na zakup trzech pierwszych elektrycznych autobusów z firmą Solaris i zaprezentował mieszkańcom nowe autobusy.

O zakupie trzech elektrobusów przedstawiciele sosnowieckiego przewoźnika mówili już przy okazji realizacji zamówienia na 78 autobusów o wartości blisko 127,4 mln zł. Przetarg na ich zakup ogłoszono w listopadzie ubiegłego roku.

– Przetarg na zakup trzech autobusów z silnikami elektrycznymi to cały czas ten sam unijny projekt – podkreśla Piotr Drabek, dyrektor ds. technicznych w PKM Sosnowiec.

Finalizacja postepowania przetargowego była połączona z prezentacją floty autobusowej Przedsiębiorstwa Komunikacji Publicznej w Sosnowcu. Na placu przed budynkiem Urzędu Miejskiego  po raz pierwszy zaprezentowano hybrydowe autobusy marki Volvo. Nie zabrakło także zabytkowych perełek.

Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżnych, dostosowanie autobusów do potrzeb osób niepełnosprawnych, redukcję zanieczyszczeń oraz wzrost konkurencyjności gospodarczego regionu.

– To wygoda, cichy transport, ale przede wszystkim ekologia. Wydaje się, że pójście w kierunku rozwiązań elektrycznych w transporcie to przyszłość. Jest to jeden z elementów, który pomoże nam w walce ze smogiem. Będziemy szukać środków na zakup kolejnych nowoczesnych autobusów – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Mamy nadzieję, że zmiany jakie zachodzą w komunikacji miejskiej polepszą jakość komunikacji, jaką dzisiaj prezentujemy – dodaje.

Podobnego zdania był również Zbigniew Podraza. – Mamy nadzieję, że zachodzące zmiany staną się bodźcem do wyboru komunikacji miejskiej w codziennej podróży naszych mieszkańców i zwiększy się ilość chętnych do jeżdżenia autobusami – dodał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here