Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ustaliła cenę biletów na przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko w Pyrzowicach. Połączenia autobusowe mają zostać uruchomione w listopadzie.

Obsługiwaną przez PKM Katowice linię „Lotnisko” jeszcze w tym roku zastąpi specjalna linia metropolitalnych przewozów na lotnisko, która będzie jeździć nie tylko z centrum Katowic, ale także z centrum Tychów, Sosnowca i Gliwic.

Metropolia ustaliła cenę przejazdu na lotnisko. 14 złotych – tyle będą kosztowały, ważne całą dobę we wszystkich środkach komunikacji (autobusy, tramwaje i trolejbusy), bilety na przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko w Pyrzowicach. Natomiast, bilet ulgowy będzie kosztował 7 złotych.

Ponadto, przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko będą możliwe na podstawie długookresowych biletów: 30-dniowego (180 zł – normalny, 90 zł ulgowy) i 90-dniowego (440 zł – normalny, 220 zł. – ulgowy).

Bilety będzie można kupić m.in. za pomocą telefonów komórkowych, w automatach, u kierowców w pojazdach linii ekspresowych oraz poprzez kartę ŚKUP. Będzie on ważny całą dobę od momentu jego skasowania.

– Obecnie trwa procedura przetargowa, która wyłoni firmę odpowiedzialną za zapewnienie metropolitalnych przejazdów na lotnisko nowoczesnymi, niskopodłogowymi i klimatyzowanymi autobusami z dostępem do wi-fi oraz zaopatrzonymi w ładowarki USB. Do przetargu zgłosiło się 5 podmiotów, wszystkie zadeklarowały wprowadzenie na trasy pojazdów wyprodukowanych w tym roku – mówi Rafał Kurowski, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej GZM.

Autobusy elektryczne w Sosnowcu - fot. MC
Autobusy elektryczne w Sosnowcu – fot. MC

Autobus na lotnisko. Rozkłady jazdy

Uruchomienie stałych połączeń na lotnisko planowane jest w listopadzie bieżącego roku. Rozkład jazdy będzie dopasowany do siatki połączeń lotniczych. 15 autobusów będzie obsługiwało 4 linie.

Linia AP1 (relacja: Gliwice Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy) będzie kursować co ok. 60 minut w godzinach 2.00-21.00 oraz do ok. 90 minut w godzinach 21.00-2.00. Trasa podróży przebiegać będzie przez Gliwice, Zabrze, Bytom i Piekary Śląskie.

Linia AP2 (relacja: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy) będzie kursować do ok. 60 minut w godzinach 4.40-22.40. W przypadku tej linii, autobus zatrzyma się także w Sosnowcu przy Dworcu Głównym oraz w Będzinie przy stadionie.

Linia AP3 (relacja bezpośrednia: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy) w godzinach 3.00-22.00 ma kursować co ok. 60 minut, a w godzinach 22.00-3.00 co ok. 90 minut.

Linia AP4 (relacja: Tychy Dworzec PKP – Katowice Dworzec) ma kursować w godzinach 24.00-5.00 oraz zapewniać przesiadkę na linię AP3. W przypadku tej linii trasę Tychy – Katowice będzie można pokonać Kolejami Śląskimi, dalej autobusem linii ekspresowej. W godzinach nocnych, gdy składy KŚ nie kursują autobusy, będą wyjeżdżały bezpośrednio z Tychów.

Koszt funkcjonowania linii lotniskowych, które będą finansowane z budżetu GZM, oszacowano w tym roku na 2 mln zł, natomiast w 2019 roku na 10 mln zł.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

  1. Skad ta cena podana w artykule za bilety miesieczne w cenie 180 zl i 440 za 90 dniowy o ile mi wiadomo to bilet 30 dniowy na 3 miasta autobusowo tranwajowo trolejbusowy kosztuje na karcie spersonalizowanej 138 zl

    • „Ponadto, przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko będą możliwe na podstawie długookresowych biletów: 30-dniowego (180 zł – normalny, 90 zł ulgowy) i 90-dniowego (440 zł – normalny, 220 zł. – ulgowy).”

      Naucz się czytać ze zrozumieniem głąbie.

      • Zamiast obrazac ludzi zglab temat nieuku proponuje zajrzec ns strone kzk gop gdzie podane sa aktualne taryfy i nie ma w niej mowy o bilecie za 180 zl tylko 138 oraz nie ms biletu za 440 tylko 355 piszac artykul zarto najpierw sprawdzic co sie pisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here