W Dąbrowie Górniczej trwa remont półtorakilometrowego odcinka ul. Kasprzaka, o co mieszkańcy zabiegali od lat. Prace mają się zakończyć w połowie listopada.

Ulica Kasprzaka to dziura na dziurze. Lata skarg mieszkańców w końcu przyniosły efekt i od września trwa jej remont, który objął prawie półtorakilometrowy odcinek między rondem Budowniczych Huty Katowice a ul. Młodych. Koszt inwestycji to 5,4 mln zł, z czego 1,7 mln zł to dofinansowania z tzw. Funduszu Solidarności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W ramach prac wykonana zostanie korekta geometrii drogi polegająca na odtworzeniu istniejących krawędzi jezdni z ujednoliceniem szerokości poszczególnych pasów ruchu oraz pasa zieleni. Wykonana zostanie także korekta geometrii wysp kanalizujących oraz dostosowanie lokalizacji przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych do projektów przebudowy chodnika i torowiska tramwajowego będących odrębnymi zadaniami.

Remont ulicy Kasprzaka – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Remont ulicy Kasprzaka – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Przy okazji remontu planowane są zwężenia jezdni w dwóch miejscach. To efekt spotkań z mieszkańcami, którzy od lat zwracają uwagę, że wielu kierowców lubi się tu rozpędzić, co powoduje wypadki z udziałem pieszych.

– Zwężenia mają poprawić widoczność na drodze i zmusić kierowców do wolniejszego przejazdu. Zaplanowano je przed istniejącym przejściem na wysokości przystanków tramwajowych i autobusowych znajdujących się przy skrzyżowaniu z ulicą Storczyków oraz przed projektowanym przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów, które powstaną w rejonie Biedronki przy skręcie w prawo z ulicy Kasprzaka w drogę osiedlową – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Z kolei drugie zwężenie powstanie już z myślą o kolejnej inwestycji. Wzdłuż ulicy Kasprzaka po stronie południowej (prawej w kierunku jazdy na hutę) ma zostać wykonana droga rowerowa, a także chodnik.

– Wartość kosztorysowa robót budowlanych wyceniona została na 5,75 mln zł. Obecnie wniosek o wszczęcie postępowania znajduje się w Biurze Zamówień Publicznych. Zakończenie prac zaplanowane jest na 30 czerwca 2019 roku – informuje dąbrowski magistrat.

Warto dodać, że także Tramwaje Śląskie prowadzą postępowanie na przebudowę torowiska wzdłuż ulicy Kasprzaka. Prace rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają 15 miesięcy.