Od lat mówi się o konieczności remontu wielkiego pieca w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland. Jak twierdzą związki zawodowe, zamiast gruntownego remontu przeprowadzona zostanie jedynie jego częściowa modernizacja. Związkowcy boją się zwolnień.

W dąbrowskiej hucie funkcjonują dwa piece, od lat mówiono o potrzebie generalnego remontu jednego z nich. Kilka tygodni temu związki zawodowe działające w zakładzie zostały poinformowane przez zarząd ArcelorMittal Poland, że generalnego remontu póki co nie będzie.

– Gruntowny remont pieca przedłużyłby jego funkcjonowanie o 15 lat. Tymczasem zarząd poinformował nas, że zamiast kapitalnego remontu, przeprowadzi jedynie częściową modernizację wielkiego pieca, a to przedłuży jego funkcjonowanie jedynie o 2-5 lat. To dla nas bardzo niepokojąca wiadomość. Jeżeli po tym okresie piec zostałby wygaszony, to o połowę zmniejszy się produkcja, a to z kolei oznaczałoby zwolnienia na dużą skalę. Chodzi nawet o kilka tysięcy miejsc pracy – mówi Lech Majchrzak z Solidarności w dąbrowskim oddziale AMP.

Jak podkreślają związkowcy, zmniejszenie produkcji w dąbrowskiej hucie oznacza również problemy dla innych zakładów z branży hutniczej w regionie i dla całego polskiego przemysłu.

Przedstawiciele firmy potwierdzili, że zapadła decyzja o remoncie pieca, który przedłuży czas jego funkcjonowania o kilka lat, i że powodem tej decyzji jest procedowana obecnie reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).

– Musimy działać ostrożnie. Nowy kształt systemu EU ETS stanowi poważne zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego hutnictwa. Konieczność zakupu praw do emisji dwutlenku węgla mocno odbije się na strukturze kosztów europejskich producentów stali. Tych kosztów nie będą ponosić producenci stali spoza UE, a należy pamiętać, że obrót stalą prowadzony jest w skali globalnej – tłumaczy Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

– W tej sytuacji nieuzasadnionym jest podejmowanie decyzji o ogromnej inwestycji w generalny remont wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskiej hucie. Kwestia ta podlega szczegółowym analizom, o czym już wcześniej informowaliśmy – dodaje.

Nowe regulacje w zakresie EU ETS wchodzą w życie w roku 2021. Jak zapowiada zarząd, decyzje dotyczące docelowego kształtu dąbrowskiej huty AMP podejmie, jak będzie wiedział, w jaki sposób nowy kształt EU ETS odbije się na jego działalności.

ArcelorMittal Poland - fot arch. TZ
ArcelorMittal Poland – fot arch. TZ

W ocenie związkowców przyczyną rezygnacji AMP z planów generalnego remontu wielkiego pieca jest także zakup przez koncern huty Ilva we Włoszech, która docelowo ma osiągnąć dwa razy większe moce produkcyjne od dąbrowskiego zakładu.

Do tych sugestii związkowców odniósł się ArcelorMittal Polnad w wydanym oświadczeniu. „ArcelorMittal Poland stanowczo zaprzecza informacjom podanym przez „Solidarność”, jakoby powodem decyzji o nieprzeprowadzaniu generalnego remontu wielkiego pieca nr 2 w hucie w Dąbrowie Górniczej miał być zakup przez grupę ArcelorMittal huty Ilva we Włoszech. Uważamy tę teorię za kompletnie oderwaną od rzeczywistości w chwili, kiedy ArcelorMittal Poland przeznacza ogromne środki na przedsięwzięcia modernizacyjne i projekty badawczo-rozwojowe. Ponadto, wartość samych inwestycji środowiskowych koncernu przekracza 700 mln zł.” – czytamy.

Dawna Huta Katowice zatrudnia 4 tys. osób. Obecnie pracują tu dwa wielkie piece, trzy konwertory tlenowe i dwie walcownie.

Jak oceniasz pomysł wspólnego biletu metropolitalnego?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...