W Fabryce Pełnej Życia można podziwiać multimedialną opowieść o historii dedykowaną ubiegłorocznej 40. rocznicy porozumień sierpniowych, także tych podpisanych we wrześniu 1980 roku w Hucie Katowice.

Wydarzenia związane z porozumieniami sierpniowymi zostały opowiedziane w formie wizualno-dźwiękowych impresji, przy wykorzystaniu nowych mediów. Architektonicznym motywem przewodnim wystawy są nieregularne, pulsujące prostopadłościenne formy. Ich struktura i kolory nawiązują do konstrukcji charakterystycznych dla zakładów przemysłowych, w których wszystko się zaczęło.

wystawa
Atlas pamięci – fot. Radosław Kaźmierczak

Każde z miast, gdzie podpisano porozumienia – Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój i Dąbrowę Górniczą – symbolizuje jeden z mobilnych kontenerów, a wszystkie zostały połączone punktem widokowym, z którego można zobaczyć całą Fabrykę Pełną Życia.

Porozumienie sierpniowe

Mobilna wystawa „Atlas pamięci” odnosi się bezpośrednio do początków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach — Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej przedstawiciele związkowców i rządu podpisali tzw. porozumienia sierpniowe, które umożliwiły zarejestrowanie Związku i wpłynęły na bieg historii.

wystawa
Atlas pamięci – fot. Radosław Kaźmierczak

Przeszło 40 lat temu w zakładach wielkiego przemysłu narodził się fenomen, który błyskawicznie objął cały kraj, a z czasem odmienił także świat. Fenomen, który dał podwaliny pod Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, stał się jednym z głównych czynników upadku komunizmu i przyczynił się do zakończenia dwubiegunowego podziału świata.

Początków zrywu należy szukać w stoczniach, kopalniach i hutach, ale postulaty związkowców szybko zainspirowały niemal wszystkie grupy zawodowe, które postanowiły włączyć się w ten zryw społeczny. Dzięki temu strajki w wielkoprzemysłowych zakładach zapoczątkowały proces, w wyniku którego powstało nowe, demokratyczne społeczeństwo.

wystawa
Atlas pamięci – fot. Radosław Kaźmierczak

Atlas pamięci

Wystawę „Atlas pamięci” można oglądać w dąbrowskiej Fabryce Pełnej Życia od 19 sierpnia do 30 września: od wtorku do piątku w godz. 15:00 – 20:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

wystawa
Atlas pamięci – fot. Radosław Kaźmierczak

Integralną częścią wystawy jest rzeźba „Nadzieja” autorstwa Michała Batkiewicza. Przedstawiająca sylwetki kobiety i mężczyzny. Praca została wykonana z chromowanego brązu w 2019 roku.