Zawieszenie sprzedaży biletów przez kierowców, regularna obsługa przystanków „na żądanie” oraz dodatkowe wietrzenie pojazdów – to niektóre z kolejnych działań podjętych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, których celem jest zapobieganie zakażeniu koronawirusem.
Dotychczas ZTM zalecił operatorom mycie pojazdów ze szczególną dokładnością oraz wprowadzenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi autobusów, tramwajów i trolejbusów podczas obsługi przystanków. Ponadto organizator komunikacji miejskiej zintensyfikował kontrole czystości pojazdów oraz przystąpił do realizacji akcji informacyjnej. W pojazdach oraz Punktach Obsługi Pasażera wywieszone zostały plakaty informujące pasażerów o tym, jak zapobiegać zakażeniu.
ZTM wydał już kolejne dyspozycje przewoźnikom. Istotną zmianą jest zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach przez dwa tygodnie od 12 marca. Ponadto operatorom zalecono regularną obsługę wszystkich przystanków (również tych „na żądanie”). – Dzięki temu minimalizowana jest liczba dotknięć przez pasażerów przycisków. Kierowcom i motorniczym zarekomendowano także dodatkowe wietrzenie pojazdów, czyli otwieranie wszystkich drzwi na co najmniej minutę przed odjazdem z początkowego przystanku – wskazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM .
Przeprowadzana też będzie dodatkowa dezynfekcja automatów biletowych. – Szczególna uwaga poświęcona będzie najczęściej dotykanym przez pasażerów elementom urządzeń, czyli ekranowi, klawiaturze, rynnie (gdzie wydawane są bilety papierowe i reszta) oraz wlotowi na monety – dodaje Michał Wawrzaszek.
W całym kraju jak dotąd potwierdzono 47 przypadków koronawirusa, w tym 13 w województwie śląskim. Jedna osoba nie żyje. To 57-letnia kobieta, która przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu [stan na 12 marca, na godz. 12.30].
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Koronawirus w Sosnowcu. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala w Zawierciu