Policja namierzyła osobę, która w maju zniszczyła tablicę smoleńską na sosnowieckiej katedrze. Okazało się, że za dewastacją stoi 72-letnia mieszkanka.

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej znajduje się na ścianie sosnowieckiej katedry. Została odsłonięta 3 kwietnia 2016 roku, a w uroczystości brał udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Tekst wyryty na granitowej tablicy głosi: „W hołdzie 96 Polakom, zasłużonym dla Ojczyzny, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, poległym w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w katastrofie pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku. Mieszkańcy Sosnowca”.

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku - fot. MC
Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku – fot. MC

W połowie maja tego roku tablica została zdewastowana. Wandal pochlapał ja farbą. Straty zostały oszacowane na kwotę 750 złotych. Policjanci przejrzeli monitoring i okazało się, że sprawczynią aktu wandalizmu jest 72-letnia mieszkanka Sosnowca.

– Z 72-letnią mieszkanką Sosnowca przeprowadzono już czynności procesowe. Kobieta usłyszała już zarzuty. Za zniszczenie mienia i znieważenie miejsca upamiętniającego wydarzenie historyczne może jej grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku. Prawdopodobnie zostanie również zobowiązana do pokrycia strat – przekazała Sonia Kepper z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zniszczyli tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy w Smoleńsku