Poznaliśmy już listę 92 pracowni dopuszczonych do udziału w konkursie na koncepcję nowego centrum Dąbrowy Górniczej.

Na początku roku pisaliśmy o ogromnym zainteresowaniu konkursem na nowe centrum Dąbrowy Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem terenu Fabryki Pełnej Życia, który na zlecenia miasta ogłosił katowicki oddział SARP. Zgłosiło się ponad 96 pracowni architektonicznych.

Po weryfikacji i uzupełnieniu wniosków lista dopuszczonych do konkursu uczestników liczy 92 pozycje. Do konkursu zgłosili się architekci i pracownie niemal z całej Polski.

Na liście są. m.in. bytomska pracownia medusagroup Przemysława Łukasika, która w swoim portfolio ma m.in. zespół budynków biurowych .KTW przy katowickim Spodku i Galerię Katowicką. Jest także katowickie Biuro Projektowe Małeccy – twórcy nowego Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach.

Pełna lista uczestników dopuszczonych do konkursu – TUTAJ

Następnym krokiem będzie wizja lokalna. Jak czytamy na stronie katowickiego SARP-u termin zgłoszeń upłynął 25 stycznia. W najbliższym czasie dopuszczone do konkursu pracownie otrzymają zaproszenie na wizję lokalną.

Po wizji lokalnej architekci będą mieć kilka tygodni na przygotowanie autorskiej koncepcji. Jak już wiemy, zwycięzca może liczyć na 25 tys. zł nagrody i warte 800 tys. zł zlecenie opracowania pełnej dokumentacji projektowej.

Jury przy wyborze najlepszej pracy kierować się będzie jej walorami urbanistyczno-architektonicznymi (50 proc.), walorami ekonomicznymi (30 proc.) i stopniem unikalności zaproponowanych rozwiązań programowo-przestrzennych oraz odniesieniem do kontekstu przestrzennego (20 proc.).

Autorska koncepcja funkcjonalno-przestrzenna Fabryki Pełnej Życia - fot. mat.pras.
Autorska koncepcja funkcjonalno-przestrzenna Fabryki Pełnej Życia – fot. mat.pras.

Trudne zadanie

Architekci staną przed trudnym zadaniem. Będą musieli uwzględnić zaplanowane przez władze Dąbrowy Górniczej zmiany układu komunikacyjnego w śródmieściu – projektowane są wspólne inwestycje gminy, Tramwajów Śląskich i PKP, zaprojektować nowy plac przed Pałacem Kultury Zagłębia i połączyć tę przestrzeń z parkiem Hallera.

– W nowym centrum założono powstanie placów miejskich, traktów komunikacyjnych dla pieszych i rowerzystów, tzw. przestrzeni narracyjnych, czyli instalacji i miniparków, w których będzie można poznać historię Dąbrowy Górniczej. Oprócz przestrzeni publicznych, uwzględniono m.in. konieczność zaprojektowania parkingów, pomieszczeń usługowych, handlowych, pomieszczeń biurowych, reprezentacyjnych powierzchni komercyjnych czy mieszkań i lokali gastronomicznych – wylicza Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia.

Urzędnicy liczą, że konkurs uda się rozstrzygnąć w pierwszym kwartale 2019 roku. Po wybraniu koncepcji i opracowaniu dokumentacji projektowej miasto przystąpi do kolejnego etapu – pozyskiwania partnerów i inwestorów strategicznych.