Rusza budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu. Od wtorku, 6 października, zmienia się organizacja ruchu na ulicy Braci Mieroszewskich w rejonie obecnej pętli tramwajowej. Kierowcy, na 300-metrowym odcinku, będą mogli korzystać z jednego pasa ruchu w każdym z kierunków.

Kilka dni temu wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej, blisko czterokilometrowej, linii tramwajowej w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Teraz przyszedł czas na utrudnienia dla kierowców. Od 6 października zmienia się organizacja ruchu na ulicy Braci Mieroszewskich w rejonie obecnej pętli tramwajowej.

Kierowcy, na 300-metrowym odcinku, będą mogli korzystać z jednego pasa ruchu w każdym z kierunków. – Zwężenie drogi związane jest z budową przejazdu pomiędzy jezdniami i będzie obowiązywało przez najbliżej dni. Jazda po jednym pasie dotyczy odcinka między stacją benzynową BP (jadąc od strony Niwki) a przychodnią Sante – informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego urzędu.

Zmiany na ulicy Braci Mieroszewskich – fot. UM Sosnowiec

Budowa nowej linii tramwajowej jest skomplikowana – wieloetapowa i wielobranżowa. W pierwszej kolejności prace budowlane są prowadzone właśnie w rejonie ul. Braci Mieroszewskich w sąsiedztwie parkingu znajdującego się tam supermarketu. Na listopad planowane jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu kołowym na ul. Braci Mieroszewskich i rozpoczęcie przezbrojeń terenu pod budowę tunelu tramwajowego.

W ramach budowy wiaduktu nad torami tramwajowymi na ul. Braci Mieroszewskich powstanie centrum przesiadkowe z przystankami tramwajowymi zlokalizowanymi pod wiaduktem i autobusowymi na wiadukcie. Połączy je klatka schodowa oraz windy. Na drugim końcu nowego odcinka przebudowane zostanie rondo, mieszcząc w środku pętlę tramwajową, a przystanki – końcowy i dwa początkowe – z torem odstawczym i punktem dyspozytorskim usytuowane zostaną w pasie dzielącym jezdnie ul. Marszałka Rydza Śmigłego.

Za inwestycję odpowiedzialne jest konsorcjum firm Eurovia Polska, KZN Rail i Nowak Mosty. Wartość zadania zgodnie z zapisami umowy wynosi niespełna 88,6 mln zł netto. Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu ma być gotowa na początku 2023 roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Rusza budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu