Rusza budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu. Od wtorku, 6 października, zmienia się organizacja ruchu na ulicy Braci Mieroszewskich w rejonie obecnej pętli tramwajowej. Kierowcy, na 300-metrowym odcinku, będą mogli korzystać z jednego pasa ruchu w każdym z kierunków.

Kilka dni temu wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej, blisko czterokilometrowej, linii tramwajowej w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Teraz przyszedł czas na utrudnienia dla kierowców. Od 6 października zmienia się organizacja ruchu na ulicy Braci Mieroszewskich w rejonie obecnej pętli tramwajowej.

Kierowcy, na 300-metrowym odcinku, będą mogli korzystać z jednego pasa ruchu w każdym z kierunków. – Zwężenie drogi związane jest z budową przejazdu pomiędzy jezdniami i będzie obowiązywało przez najbliżej dni. Jazda po jednym pasie dotyczy odcinka między stacją benzynową BP (jadąc od strony Niwki) a przychodnią Sante – informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego urzędu.

Zmiany na ulicy Braci Mieroszewskich – fot. UM Sosnowiec

Budowa nowej linii tramwajowej jest skomplikowana – wieloetapowa i wielobranżowa. W pierwszej kolejności prace budowlane są prowadzone właśnie w rejonie ul. Braci Mieroszewskich w sąsiedztwie parkingu znajdującego się tam supermarketu. Na listopad planowane jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu kołowym na ul. Braci Mieroszewskich i rozpoczęcie przezbrojeń terenu pod budowę tunelu tramwajowego.

W ramach budowy wiaduktu nad torami tramwajowymi na ul. Braci Mieroszewskich powstanie centrum przesiadkowe z przystankami tramwajowymi zlokalizowanymi pod wiaduktem i autobusowymi na wiadukcie. Połączy je klatka schodowa oraz windy. Na drugim końcu nowego odcinka przebudowane zostanie rondo, mieszcząc w środku pętlę tramwajową, a przystanki – końcowy i dwa początkowe – z torem odstawczym i punktem dyspozytorskim usytuowane zostaną w pasie dzielącym jezdnie ul. Marszałka Rydza Śmigłego.

Za inwestycję odpowiedzialne jest konsorcjum firm Eurovia Polska, KZN Rail i Nowak Mosty. Wartość zadania zgodnie z zapisami umowy wynosi niespełna 88,6 mln zł netto. Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu ma być gotowa na początku 2023 roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Rusza budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu

20 KOMENTARZE

 1. fajnie
  Ale kolejny kwiatek – niby Sosnowiec miał być bez reklam, przynajmniej centrum, jakieś uchwały itp
  A tutaj na Modrzejowskiej poustawiali jakieś reklamy! Jedna jest ozdobą fontanny – super pomysł!!!!

  • A potem……na Warszawę jak szaleć to szaleć.
   Albo utrudniona jazda z powodu buspa albo tramwaj.
   53 lata mieszkam w Zagórzu miało prawa miejskie UM, straż policję teraz nie ma nic, kto czekał na ten tramwaj i komu on teraz potrzebny?

 2. nie mogę się dowiedzieć jednej rzeczy….

  na braci Mieroszewskich będzie Tunel czy Wiadukt ??

  nawet w tym artykule jest napisane :
  […] rozpoczęcie przezbrojeń terenu pod budowę TUNELU tramwajowego.
  W ramach budowy WIADUKTU nad torami tramwajowymi […]

  więc jak to będzie ???

  • Park z 1000 drzew będzie w rejonie Placu Papieskiego. Ale masz rację. Mnie było szkoda tych trawników między lenartowicza i białostocką pod tramwaj. Zbędna inwestycja na wniosek bardziej Katowic, 15 to katowicki tramwaj.

 3. Centrum przesiadkowe: kolejny przepis na dojenie ludków z podatków.
  A że łykają wszystko jak kaczki to się sprzeda bajer, że np z Olkusza ktoś jedzie na Zagórze, zostawia furę i mknie „szypkim” tramwajem do stolicy metropolii…
  a kasia z podatków —-> do kieszeni budowniczych i urzędnicy też nie będą żałować!
  …pozostaje namówić tych z Olkusza
  Jak na mój gust obecne władze + TŚ to zwykły skok na kasę, bo pomysły z d…y wyjęte.

 4. Znów podszywacze widzącego w akcji,jakby nic nie rozumieli za proroczą wypowiedzią Einsteina,potwierdzoną przez Lema.
  Wiadomym jest że wspomniana linia tramwajowa miała dotrzeć do Huty Katowice,więc dlaczego to larum?

  • Podszywacze Widzącego zawsze kontrolują przebieg meczu. Tak było – jest – i będzie.
   A tramwaj do Huty Katowice to już raczej nie dotrze. Ale wiadomo o co chodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here