6 grudnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zbigniew Leraczyk, wieloletni aktor oraz były dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

W niedzielny poranek, 6 grudnia, po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Zbigniew Leraczyk. Miał 67 lat. – Trudno w to uwierzyć. Dzisiaj odszedł od nas Zbigniew Leraczyk, wybitny aktor, były dyrektor Teatr Zagłębia w Sosnowcu, a przede wszystkim wspaniały człowiek. Najszczersze kondolencje dla rodziny i bliskich – napisał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

„Zemsta” w Teatrze Zagłębia – fot. MZ
Dyrektor Teatru Zagłębia Zbigniew Leraczyk – fot. MZ

Zbigniew Leraczyk urodził się 10 grudnia 1953 roku w Nowej Rudzie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie (1979). Zawodowo i artystycznie związany z Sosnowcem i Teatrem Zagłębia, gdzie w 1979 roku zadebiutował rolą clowna w „Operze za trzy grosze” B. Brechta.

– Ta praca jest moim zawodem i czymś, co lubię i potrafię robić. Miłość to jest może zbyt wielkie słowo, ale na pewno nie chciałbym się z tym jeszcze rozstawać. Aktorstwo to jest spotkanie z człowiekiem, widzem, reżyserem, zespołem aktorskim. Tego można doświadczyć tylko na scenie i to jest bardzo przyjemne uczucie – mówił w wywiadzie Zbigniew Leraczyk.

W latach 80-tych prowadził amatorski „Teatr Ekspresji” w Klubie „13Muz” Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1 czerwca 2011 roku do 31 sierpnia 2018 roku pełnił funkcję dyrektora Teatru Zagłębia w Sosnowcu. W tym czasie teatr wystawił m.in. sztukę „Korzeniec” opartą na książce Zbigniewa Białasa, w adaptacji Tomasza Śpiewaka i reżyserii Remigiusza Brzyka. Spektakl ten przyniósł wiele nagród na arenie krajowej. Powstała też jego telewizyjna wersja.

W teatrze zagrał ponad 120 ról, kilkanaście epizodycznych ról filmowych oraz trzy role w spektaklach Teatru Telewizji.

Zbigniew Leraczyk za swój dorobek artystyczny był wielokrotnie nagradzany. W 1990 roku otrzymał Złotą Maskę za rolę Oktawa w spektaklu „Nie igra się z miłością” Alfreda de Musseta reż. Mieczysław Górkiewicz. W 2013 roku minister kultury przyznał mu odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2017 roku – brązowy medal „Gloria Artis”.