Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Dąbrowy Górniczej mieli pełne ręce roboty. Jednego dnia zatrzymali trzy osoby, które nie powinny kierować pojazdami. Teraz czekają ich poważne konsekwencje.

Pierwszym zatrzymanym był 27-letni mieszkaniec Czeladzi, który poruszał się motocyklem. Styl jazdy sugerował funkcjonariuszom, że prawdopodobnie jest on nietrzeźwy. Wezwany do zatrzymania 27-latek zignorował polecenia policji. Mężczyzna został zatrzymany po pościgu. Motocyklista nie miał ważnych badań technicznych pojazdu, ani polisy OC.

Pod wpływem narkotyków

Na domiar złego 27-latek nie powinien wsiąść na motocykl. Przede wszystkim nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdów mechanicznych. Ponadto miał aktywny zakaz ich prowadzenia. Badania wykryły u 27-latka obecność marihuany i amfetaminy.

– Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Nowe przepisy mówią, że kierowca, który świadomie zmusi policjantów do pościgu i chcąc uciec nie zatrzyma się mimo stosowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie może też zakazać prowadzenie pojazdów nawet na okres 15 lat – informuje dąbrowska policja.

Miał dwa aktywne zakazy

Druga sytuacja miała miejsce na jednym z dąbrowskich osiedli. Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o kolizji. 60-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, kierujący osobowym oplem nie ustąpił pierwszeństwa przy wyjeździe z posesji.

Kierujący drugim samochodem w wyniku sytuacji uszkodził prawidłowo zaparkowany pojazd. Policjanci sprawdzili dokumenty sprawcy. Okazało się, że ma dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdu do 2022 roku. 60-latek został zatrzymany i osadzony w areszcie. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Do restauracji na „podwójnym gazie”

Ostatniego tego dnia zatrzymania dokonał funkcjonariusz w swoim czasie wolnym. Policjant pracuje na co dzień w Katowicach. Zauważył on pod jedną z dąbrowskich restauracji 38-letnią kobietę, której sposób jazdy budził podejrzenia. Miała ona również problemy z zaparkowaniem samochodu, a po jego opuszczeniu sprawiała wrażenie osoby nietrzeźwej.

Funkcjonariusz najpierw powiadomił oficera dyżurnego dąbrowskiej policji, a następnie zapobiegł dalszej podróży 38-letniej kobiecie. Przekazał ją swoim kolegom z miejscowego komisariatu.

– Kobietę przebadano alkomatem, który wskazał wynik ponad 2 promile. Na dodatek kierująca nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Za jazdę na podwójnym gazie grozi kara nawet 2 lat za kratkami, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna – informuje Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej.