Zakończyła się modernizacja drugiego odcinka ul. Roździeńskiego w Dąbrowie Górniczej. Dzięki inwestycji poprawił się komfort jazdy i na całej długości drogi ruch odbywa się w dwóch kierunkach.

W trakcie modernizacji, na odcinku 1,4 km, od bramy huty do skrzyżowania z ul. Związku Orła Białego, wymieniono podbudowę drogi, wykonano nową nawierzchnię jezdni, chodniki, drogi rowerowe, zatoki autobusowe i pasy postojowe dla ciężarówek. Powstało także odwodnienie i oświetlenie. Prace prowadzone były od września, a miasto pozyskało na nie rządowe dofinansowanie.

– Ul. Roździeńskiego powstała podczas budowy huty Katowice. To ulica, która obsługuje nie tylko zakłady pracy, ale korzystają z niej również mieszkańcy dojeżdżający do wielu dzielnic naszego miasta. Była drogą bez chodników, bez wydzielonych miejsc do parkowania ciężarówek, a brak oświetlenia przy tak dużym natężeniu ruchu powodował, że było tu niebezpiecznie. W zeszłym roku zaczęliśmy to zmieniać. Wtedy zmodernizowaliśmy jej pierwszy odcinek, a teraz, przy wykorzystaniu środków z subwencji z budżetu państwa, dokończyliśmy modernizację – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Ulica Roździeńskiego w Dąbrowie Górniczej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Wykonawcą prac był DROGOPOL-ZW. Wartość inwestycji to 11 mln 420 tys. zł. Miasto pozyskało na nią dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, opiewające na 4 mln 247 tys. zł.

Przypomnijmy. W zeszłym roku kompleksowo zmodernizowano prawie dwukilometrowy fragment ul. Roździeńskiego, od przejazdu kolejowego do bramy huty. Przedsięwzięcie, które zrealizował DROGOPOL, kosztowało 11 mln zł. Wtedy również, w ramach robót dodatkowych, za 4 mln 200 tys. zł wymieniona została nawierzchnia łącznika ul. Roździeńskiego i Związku Orła Białego, a także skrzyżowania ul. Piłsudskiego i Tworzeń oraz fragmentu jezdni w jego rejonie.

Ulica Roździeńskiego w Dąbrowie Górniczej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

W trakcie dwóch etapów modernizacji ul. Roździeńskiego przebudowano ponad 3,3 km jezdni, przy której powstało prawie 3,2 km drogi rowerowej. Wybudowano też chodniki, kanalizację deszczową, a okolicę oświetlają 102 energooszczędne latarnie typu LED. Efekt modernizacji to nowa nawierzchnia i lepszy komfort jazdy, ale też usprawnienie ruchu. Przez kilka lat odcinek od bramy huty do skrzyżowania z ul. Związku Orła Białego, z powodu uszkodzeń i zwężeń, był jednokierunkowy i prowadził w stronę tego skrzyżowania. Teraz ruch odbywa się w obu kierunkach.

Ul. Roździeńskiego jest ważnym elementem sieci miejskich dróg. Korzystają z niej pracownicy i kontrahenci wielu firm znajdujących się w jej okolicy. Łączy również północno-wschodnie dzielnice Dąbrowy Górniczej z Gołonogiem.