Samorządy zagłębiowskich miast zadbały o świąteczną oprawę. W wielu lokalizacjach pojawiły się ogromne choinki, świąteczne bombki, złote bramy, zaprzęg św. Mikołaja czy świetlne śnieżynki.

Miasta naszego regionu, podobnie jak w latach ubiegłych, wydadzą tysiące złotych, aby ulice zalśniły od świątecznych lampek i ozdób. Czy dzięki nim Zagłębiacy poczują świąteczny klimat?

Jak pisaliśmy na początku grudnia, w Sosnowcu najważniejszym elementem świątecznych ozdób będzie 11-metrowa, która ustawiona jest na końcu Alei Zwycięstwa, która w grudniu wygrywać będzie kolędy. Ponadto miasto zdecydowało się na wypożyczenie wielu ozdób świątecznych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 337 tys. złotych.

Nowe ozdoby pojawią się przede wszystkim na nowo wybudowanych rondach i na przebudowanych skrzyżowaniach oraz odnowionych skwerach.

– W tym roku nową aranżacje w postaci girland świetlnych ze spadającymi soplami czy śnieżynkami będzie można zobaczyć na ulicach, których w poprzednim nie dekorowaliśmy. W tej chwili nie zdradzamy o jakie ulice chodzi. To będzie niespodzianka dla mieszkańców – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wśród świątecznych ozdób znaleźć można świecące sople, św. Mikołaja z zaprzęgiem reniferów, świetlne śnieżynki czy ogromną bombkę.

Świątecznie zrobiło się także w Dąbrowie Górniczej, gdzie w centrum przed Pałacem Kultury stanęła blisko 16-metrowa sztuczna choinka. Obok rozbłysła także fontanna świetlna, która w okresie zimowym zastąpi tą wodną. Dodatkowym świątecznym akcentem jest złota brama z mniejszymi bombkami, która stanęła w rejonie wejścia do Parku Hallera. Za bramę oraz dekoracje miasto zapłaciło ok. 91 tys. zł.

Będzin nie odstaje od pozostałych miast regionu. W centrum pojawiła się duża choinka, a wzdłuż głównych ulic pojawiły się świąteczne dekoracje zdobiące lampy uliczne. Dużą atrakcją jest zaprzęg św. Mikołaja, który znajduje się na wzgórzu zamkowym.

W Czeladzi oficjalne uruchomienie miejskiej choinki oraz świątecznych iluminacji odbędzie się przy okazji imprezy Mikołajkowej na Rynku, 6 grudnia.

Ozdoby będzie można podziwiać do lutego.