Czarne chmury zbierają się nad zagłębiowskim obiektem. Huta Szkła w Zawierciu została wykreślona ze Szlaku Zabytków Techniki. Dlaczego?

Coraz ciemniejsze chmury zbierają się nad zawierciańską Hutą Szkła. Kilka dni temu obiekt został usunięty ze Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Taką decyzję podjął zarząd województwa. Wszystko przez to, że nie można jej już zwiedzać.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wyrażają jednak nadzieję, że po spełnieniu odpowiednich warunków, obiekt będzie mógł wrócić na popularny Szlak Zabytków Techniki.

– Mamy nadzieję, że wykluczenie obiektu z naszego szlaku nie pociągnie za sobą zaprzestania działalności turystycznej, a za pośrednictwem konkursu na obiekt zaprzyjaźniony Industriady Huta Szkła Kryształowego Zawiercie dołączy do kolejnych edycji festiwalu – powiedział Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego. – Mamy nadzieję, że po przezwyciężeniu trudności organizacyjno-finansowych zakład ponownie znajdzie się w sieci, jak to miało miejsce w przypadku Fabryki Porcelany w Katowicach – dodał.

Zawierciańska Huta Szkła na liście Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajdowała się od 4 listopada 2010 roku.

To jednak nie koniec problemów Huty Szkła w Zawierciu. Częstochowska prokuratura prowadzi wielowątkowe śledztwo w jej sprawie. Dotyczy ono m.in. niewypłacania wynagrodzenia za pracę.

– Sprawa ma wiele wątków. Pierwszy dotyczy podejrzenia niewypłacania wynagrodzeń pracownikom. Drugi dotyczy podejrzenia spłacania niektórych wierzycieli z pominięciem i szkodą dla innych. Ostatni wątek dotyczy podejrzenia usuwania składników majątku huty szkła, zagrożonych zajęciem – poinformował Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Zawiadomienie o przestępstwie złożyło 20 pracowników Huty Szkła. Zostali oni już przesłuchani. Jak dodaje prokurator Ozimek, zabezpieczono także obszerny materiał dowodowy w postaci dokumentacji firmy.