Zadaniem zbliżającej się kwesty jest zebranie funduszy na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Czeladź podejmuje taką inicjatywę.

Po raz szósty na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej, piąty raz na komunalnym, natomiast po raz pierwszy – dzięki poparciu tej inicjatywy przez ks. proboszcza Józefa Handerka – na nekropolii przynależnej do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szybikowej zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.

Kwesta
Kwesta Czeladź – fot. UM Czeladź

– Tym razem prawie 80 wolontariuszy zbierać będzie datki na wszystkich czeladzkich cmentarzach. Wśród wolontariuszy, oprócz mojej małżonki organizującej wraz z pracownikami Muzeum Saturn całe przedsięwzięcie, i mojej skromnej osoby, spotkacie Państwo z puszkami większość naszych radnych, zarówno miejskich, jak i powiatowych, dyrektorów i pracowników urzędu, miejskich jednostek, harcerzy i samych mieszkańców, którzy zgłosili się do tej szczytnej akcji – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Środki z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na renowację grobu Walentego i Marcjanny Przybyłków. Mocno nadwyrężony przez czas pilnie potrzebuje stosownych zabiegów mających na celu odzyskanie właściwości technicznych, a także dawnych walorów estetycznych i plastycznych.

– Dzięki zbiórce, którą zapoczątkowaliśmy w Czeladzi 7 lat temu, a przede wszystkim dzięki szczodrości mieszkańców, wyremontowaliśmy już na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej kilka nekropolii, w tym najbardziej okazałą, dominującą swoją wielkością, a teraz i wyglądem nad najstarszym naszym cmentarzem kolumnadę. Mam nadzieję, że i w tym roku możemy liczyć na Państwa szczodrość i puszki, choćby od symbolicznej złotówki, szybko zapełnią się w rękach wolontariuszy – mówi burmistrz.

W niedzielę, 31 października, w godzinach 9.00 – 15.00 oraz w poniedziałek, 1 listopada, w godzinach 8.30 – 16.30 przy bramach wejściowych trzech cmentarzy będą widoczni kwestujący zaopatrzeni w imienne identyfikatory oraz oznakowane puszki-skarbonki.