Od 1 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” podziwiać można obrazy artysty Stefana Dobronia, który obchodzi swoje 35-lecie pracy twórczej.

Stefan Dobroń to artysta, malarz, człowiek o wrażliwej duszy. Kocha przyrodę i otaczający go świat. Wszystkie prace, jakie tworzy, powstają z potrzeby chwili, a każde dzieło odzwierciedla jego aktualny nastrój duszy.

Obrazy Stefana Dobronia zazwyczaj powstają w plenerze, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, niejednokrotnie znacząc na nich swój ślad. Operuje w nich światłem, barwą, próbując uchwycić ulotną chwilę.

– Moje prace powstają przeważnie w plenerze, a deszcz, śnieg lub mróz znaczą na nich swój ślad. Kontakt z naturą daje mi pogodę ducha i wiarę w człowieka – mówi Stefan Dobroń.

Dobroń jest artystą wszechstronnym. Artysta tworzy zarówno w technice akwareli i gwaszu, uprawia malarstwo olejne, rysunek, grafikę oraz pastele. Tematyką dzieł są przede wszystkim pejzaże gór, lasów, dolin, a także sceny z wypraw łowieckich, których Stefan Dobroń nieraz był uczestnikiem.

– Moje prace to pejzaże naszych gór, lasów i równin, pozornie nam bliskich, a także kompozycje o tematyce łowieckiej będące odbiciem wędrówek na polowania – dodaje Dobroń.

Prace artysty odnaleźć można w zbiorach prywatnych, kościołach i instytucjach państwowych – począwszy od kolekcji krajowych przez europejskie, a kończąc na zbiorach zlokalizowanych w USA, Kanadzie i Australii. Swój dorobek prezentował w kraju i za granicą na 22 wystawach zbiorowych i 27 wystawach indywidualnych.

Retrospektywną wystawę dzieł malarstwa Stefana Dobronia podziwiać będzie można przez cały kwiecień w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, w godzinach jej otwarcia.