Ma ponad 130 tys. fanów na Facebooku. Marta Frej od kilku lat tworzy coraz bardziej popularne memy feministyczne i polityczne. Jej prace, od 24 marca można podziwiać w Pałacu Kultury Zagłębia. Jednak o wystawie zrobiło się głośno jeszcze zanim pojawiła się w PKZ.

To co robi Marta Frej, malarka i autorka żartobliwych memów, to nowoczesna formuła felietonu codziennego, tyle że rysowanego. W czym tkwi jej popularność? Frej jako oręża używa humoru.

Od 24 marca w Pałacu Kultury Zagłębia można podziwiać jej prace. O wystawie „Memy by Marta” zrobiło się jednak głośno jeszcze zanim memy trafiły do Dąbrowy Górniczej. Wszytko przez wpis na Facebooku jednego z radnych PiS, w którym stwierdził, „że to kolejna akcja w Dąbrowie Górniczej skierowana przeciw Kościołowi i PiS-owi”. Tylko czy można oceniać coś czego się nie widziało?

– Byłem na wystawie w poniedziałek. Tłumów jednak nie widziałem. Nie znalazłem też nic ciekawego. Swoją opinię wyrażoną w krótkim wpisie na portalu społecznościowym, który tak zdenerwował pewne środowiska, oparłem na znajomości „twórczości” pani Frej i na memach umieszczonych jako zwiastun wystawy w Gazecie Wyborczej. Ten artykuł zapowiadał inne treści. A tu tak grzecznie i właściwie jednotematycznie. Może to komuś się podobać, ale to nie mój świat. Nie można więc twierdzić, że wystawę oceniłem przed jej obejrzeniem. Nawet z tych rysunków przebija brak szacunku dla kobiet i dla ludzi myślących inaczej. Jest to bardzo abstrakcyjny świat bez wartości – tłumaczy radny Jerzy Reszke.

A co na to autorka wystawy?

– Byłam zaskoczona sytuacją, która towarzyszyła zapowiedzi mojej wystawy w Pałacu Kultury Zagłębia. Przed wernisażem, rozmawiałam z organizatorami i to oni dokonali wyboru memów, które można zobaczyć w PKZ. Na tej wystawie nie ma memów politycznych, za to są te dotyczące kobiet. Każdy ma oczywiście prawo do własnej interpretacji moich prac i nie ulega to żadnej wątpliwości. Nie zgadzam się jednak na cenzurowanie i recenzowanie wystawy, na której się nie było. Nie traktuję takiej oceny poważnie – komentuje Marta Frej.

Wystawę memów Frej będzie można oglądać w Pałacu Kultury Zagłębia do 23 kwietnia.

Czy popierasz protest nauczycieli przeciwko reformie edukacji?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...