Znak drogowy zakazujący wyprowadzanie kotów na spacer, drewniane skrzaty, kostiumy, kosz pacynek i rower – to tylko niektóre przedmioty, które można kupić na wyprzedaży garażowej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

W sobotę, 17 marca, od godz. 14.00 odbędzie się sprzedaż garażowa w Teatrze Dzieci Zagłębia. To pierwsza taka akcja w historii będzińskiej instytucji.

Na czym polega wyprzedaż garażowa? To stary zwyczaj znany w Stanach Zjednoczonych, kiedy to mieszkańcy wystawiali na sprzedaż niepotrzebne rzeczy. Starocie można znaleźć wystawione na słynnych już trawnikach i w garażach.

Na podobną formę wyprzedaży zdecydował się również Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Dlaczego? – W magazynach powoli brakuje już miejsca. Cały czas powstają nowe produkcje i musimy pozbywać się starych rekwizytów – wyjaśnia Patrycja Kundro z Teatru Dzieci Zagłębia. – Niektóre rzeczy można przerobić, ale są też takie, których przerobić już się nie da. Pewnych rzeczy szkoda wyrzucać na śmietnik, warto dać im drugie życie. Często jesteśmy z nim sentymentalnie związani. Być może komuś nasze przedmioty przydadzą się np. do ogrodu czy prywatnego teatrzyku – dodaje.

Wyprzedaż garażowa w Teatrze Dzieci Zagłębia – fot. TDZ Będzin
Wyprzedaż garażowa w Teatrze Dzieci Zagłębia – fot. TDZ Będzin

Na wyprzedaży znajdziemy m.in. zalegające od dekad w mrocznych, teatralnych piwnicach meblowe białe kruki, jakich próżno szukać na portalach sprzedażowych – krzesła, szafy, szafki, stoły, ławeczki i toaletki.

Do tego lalki teatralne, niezwykłe stare scenografie, czekające na swoje drugie życie – w tym schody, lustrzane panele i drewniane panele do ogródka, zastawki, które mogą posłużyć za ścianki działowe oraz beczki. Będą też kostiumy.

Znajdziemy nawet zabytkową, ręczną scenę obrotową. – Można ją wykorzystać m.in. do domowych lunaparków, do prezentacji samochodów i tortów weselnych lub jako nietypowe łóżko dziecięce – uśmiecha się Patrycja Kundro.

Wyprzedaż garażowa odbędzie się 17 marca w godz. od 14.00 do 16.00. Z kwitkiem z wyprzedaży można zakupić ulgowy bilet na spektakl „Cicho”, który odbędzie się tuż po zakupowym szaleństwie.