Na zaplanowanej na 29 sierpnia pierwszej sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie dojdzie do wyboru zarządu i przewodniczącego związku. Taką decyzję podjął Marcin Krupa. – To niepoważne – odpowiada prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Od kilku tygodni trwają spekulacje, kto ma szansę zostać członkiem zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Samorządowcy rozmawiają i ustalają, ale nie osiągnęli jeszcze satysfakcjonującego wszystkie strony kompromisu.

PRZECZYTAJ: Koniec sporu o nazwę metropolii

Prezydent Katowic jako pełnomocnik ds. utworzenia metropolii rozesłał już do wójtów, burmistrzów i prezydentów zaproszenie na pierwsze posiedzenie zgromadzenia związku. Jak się okazało, nie dojdzie wtedy do wyboru zarządu i przewodniczącego GZM.

– Podjąłem decyzję, by do porządku I sesji zgromadzenia nie wprowadzać punktu dotyczącego wyboru zarządu metropolii, w tym przewodniczącego związku – napisał w oświadczeniu Marcin Krupa.

Sesja na temat nazwy metropolii - fot. MZ
Sesja na temat nazwy metropolii – fot. MZ

Brak kompromisu?

Jak tłumaczy prezydent Katowic, prowadzone w ostatnich tygodniach rozmowy na temat obsady zarządu nie przyniosły wspólnego stanowiska.

– Niestety, nie udało się osiągnąć zgodnego stanowiska w tej sprawie, a nie wyobrażam sobie, żeby nasza współpraca rozpoczęła się od konfliktów personalnych, które negatywnie rzutowałyby na jej funkcjonowanie w przyszłości – przyznał Marcin Krupa.

29 sierpnia samorządowcy zajmą się zatem rozpatrzeniem projektu uchwały budżetowej i wieloletniej prognozy finansowej. Będą również dyskutować nad statutem związku metropolitalnego.

Sesja na temat nazwy metropolii - fot. MZ
Sesja na temat nazwy metropolii – fot. MZ

Chęciński: To niepoważne!

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, mówi, że decyzja włodarza Katowic jest niepoważna.

– Jestem zaskoczony. Prezydent Katowic działa poza wcześniejszymi ustaleniami. Dla mnie jest to trochę niepoważne działanie i tak naprawdę ośmiesza metropolię – odpowiada Arkadiusz Chęciński. – To bardzo dziwna sytuacja. Jak mamy głosować za budżetem bez władz, które mają nim zarządzać? – pyta.

PRZECZYTAJ: Prezydent Sosnowca chce kolei metropolitalnej

Sesja na temat nazwy metropolii - fot. MZ
Sesja na temat nazwy metropolii – fot. MZ

Kto zostanie szefem metropolii?

O co toczy się bój samorządowców? Spór dotyczy przede wszystkim szefa metropolii. Większość miast stawia na wicemarszałka woj. śląskiego Kazimierza Karolczaka, ale prezydenci Katowic i Zabrza lobbują na rzecz Adama Ostaleckiego, dyrektora generalnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Jest to osoba mocno związana z Prawem i Sprawiedliwością i wspierana przez wojewodę.

– Przewodniczącym metropolii powinien być samorządowcem, który zna wójtów, burmistrzów i prezydentów. Powinna to być osoba, która potrafi rozmawiać, dążyć do kompromisów i dobrze zarządzać. Nie powinien to być jednak polityk. Nie możemy upolityczniać związku, bo na samym starcie skażemy ten projekt na niepowodzenie – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Będzie spotkanie „ostatniej szansy”

W poniedziałek, 28 sierpnia, odbędzie się spotkanie 41 samorządowców. – Będziemy rozmawiać na temat zgromadzenia i mam nadzieję, że mimo wszystko dojdziemy do porozumienia i przekonamy Marcina Krupę do zmiany swojej decyzji – kończy prezydent Sosnowca.

Czy samorządowcy porozumieją się w sprawie wyboru zarządu metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Czym jest GZM?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia funkcjonuje od 1 lipca 2017 roku. Obejmuje 41 miejscowości i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje prawie 2,3 mln osób.

PRZECZYTAJ: Wniosek o utworzenie metropolii przyjęty

W granicach związku znajdą się: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - fot. mat. UM Katowice
Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – fot. mat. UM Katowice

Od 2018 roku metropolia otrzyma finansowanie z budżetu państwa (ok. 280 mln zł rocznie z 5-procentowego udziału w podatku PIT). Środki te zostaną przeznaczone na rozwój obszaru objętego ustawą metropolitalną – m.in. na organizację transportu publicznego oraz kształtowanie ładu przestrzennego, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich, a także na promocję związku i jego obszaru.