O tym, jak wyglądało życie codzienne w miastach Górnego Śląska i Zagłębia podczas drugiej wojny światowej, przekonać się można, oglądając nową wystawę prezentowaną na Zamku w Będzinie od 5 stycznia do 30 marca 2017 r.

Wystawa pt. „Miasta Górnego Śląska i Zagłębia. 1939-1945” stanowi niezwykle cenną historyczną dokumentację życia mieszkańców naszego regionu w czasie drugiej wojny światowej. Zaprezentowane na wystawie materiały archiwalne pochodzące z lat 1939 – 45 uwidaczniają odmienność wojennej rzeczywistości w miastach powiatowych znajdujących się w wyraźnie wyodrębnionych strefach.

Głównym celem, jaki postawili sobie twórcy tej wystawy, jest pokazanie II wojny światowej w całej złożoności życia codziennego w trzech strefach. Pierwszą stanowiła część byłego niemieckiego Górnego Śląska, drugą tzw. polski Śląsk (w przedwojennym województwie śląskim), natomiast trzecia to obszar wchodzący przed wojną w skład województwa kieleckiego i krakowskiego, włączony do III Rzeszy (nazywanym przez Niemców wschodnimi terenami wcielonymi). Opisuje ona wojenną rzeczywistość takich miast, jak: Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Olkusz, Sosnowiec, Będzin czy Żywiec.

Ekspozycja powstała ze znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach materiałów ikonograficznych, dotyczących II wojny światowej. Warto podkreślić, że zbiór ikonograficzny i dokumentowy powstały w latach 1939-1945 jest najbogatszym tego typu w Polsce i po raz pierwszy udostępnianym w takim zakresie.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here