2021 rok to ważny rok dla Muzeum Zagłębia w Będzinie, które obchodzi 65-tą rocznicę swojego funkcjonowania. Od tego momentu jej pracownicy podejmują działania na rzecz upowszechniania dziedzictwa kulturowego naszego miasta i regionu.
29 lipca 1956 roku to data związana z powstaniem pierwszego Muzeum na terenie Zagłębia. 65 lat temu zostało otwarte Muzeum Zagłębia w odbudowanym zamku będzińskim. Z okazji pięknego jubileuszu, zorganizowano na dziedzińcu Zamku Będzińskiego wystawę pt. „Przeszłość – Przyszłości”. Ekspozycja planszowa, opatrzona bogatym materiałem fotograficznym wzbogaci wiedzę widza na temat historii instytucji i umili czas pobytu w obiekcie.
Zdjęcia na wystawie dokumentujące dzieje naszej instytucji są autorstwa mistrza śląskiej fotografii Józefa Makala i wielu innych, słynnych fotoreporterów działających na terenie Zagłębia w latach 50. i 60. XX w. Nieodłączną częścią ekspozycji jest prezentacja w sali zamkowej cennych zabytków piśmiennictwa z okresu nowożytnego, należących do zasobów Muzeum Zagłębia.
– Wydobyte z naszego skarbca dokumenty królewskie i rękopis antyfon o św. Katarzynie są pierwszy raz zaprezentowane szerszej publiczności po konserwacji, której celem było powstrzymanie procesu niszczenia oraz zabezpieczenia obiektów na przyszłość. Warto zobaczyć oryginał dokumentu wystawionego przez Stefana Batorego w 1579 roku potwierdzającego swobody celne dla mieszczan, następnie transumpt statutu cechu kowali, bednarzy, stelmachów, stolarzy, ślusarzy, kotlarzy, powroźników i żeleźników. Dokument został wystawiony w Krakowie 23 stycznia 1644 roku i zaaprobowany przez Władysława IV – zachęcają pracownicy muzeum.
Kolejna perełką w zbiorach jest Przywilej Jana III Sobieskiego dla gminy żydowskiej w Będzinie z 1675 r. Zawiera on potwierdzenie wcześniejszych dokumentów królewskich dla będzińskich Żydów. Ostatnim dokumentem królewskim jest Przywilej Stanisława Augusta Poniatowskiego z roku 1789. Król potwierdzał w nim, nadane żydowskim mieszkańcom Będzina, przez swoich poprzedników przywileje. Zatwierdził między innymi przywileje Władysława IV, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego oraz Augusta III Sasa.
Ostatnim, ciekawym, prezentowanym zabytkiem piśmiennictwa jest liczący niemal siedem i pół wieku rękopis na pergaminie proweniencji cysterskiej pochodzący prawdopodobnie z brewiarza to karta zapisana chorałową gotycką notacją muzyczną. Tekst zawiera fragment antyfon o św. Katarzynie. Rękopis był pieczołowicie przechowywany przez cechmistrzów rzemiosła szewskiego w naszym mieście.
Z cennymi zabytkami można obcować codziennie (oprócz poniedziałku) w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 14:00 do 16:00, poza tymi godzinami do wglądu zostaną przedstawione kopie. Powyższe przedziały godzin udostępniania oryginałów są podyktowane względami konserwatorskimi.