Park na osiedlu Juliusz w Sosnowcu zyska patrona. Teren u zbiegu ulic Spadochroniarzy, Minerów i Czołgistów ma nosić imię Włodzimierza Mazura, legendy Zagłębia Sosnowiec.

W lipcu ubiegłego roku na ścianie bloku przy ulicy Obrońców Westerplatte 2a w sosnowieckiej dzielnicy Juliusz odsłonięto tablicę upamiętniającą przedwcześnie zmarłą legendę Zagłębia Sosnowiec Włodzimierza Mazura, który przed laty mieszkał w tym budynku. Zabiegali o to mieszkańcy Juliusza w ramach budżetu obywatelskiego.

Teraz sąsiadujący z blokiem Włodzimierza Mazura niewielki park ma zostać nazwany jego imieniem. Projekt uchwały w tej sprawie został już pozytywnie zaopiniowany przez komisję rozwoju miasta i ochrony środowiska. Ostateczną decyzję podejmą radni na styczniowej sesji Rady Miejskiej.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Włodzimierza Mazura – fot. UM Sosnowiec
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Włodzimierza Mazura – fot. UM Sosnowiec

Włodzimierz Mazur w barwach Zagłębia Sosnowiec rozegrał 289 spotkań, zdobył 80 bramek, wywalczył 2 Puchary Polski. Został królem strzelców ekstraklasy, reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych, w tym na Mistrzostwach Świata w Argentynie. Łącznie z orłem na piersi rozegrał 23 mecze i zdobył 3 bramki.

– Zawsze bardzo miło wspominam tego zawodnika. Był to najwybitniejszy piłkarz tego klubu, zresztą nie tylko Zagłębia, gdyż grał również w reprezentacji. Serce mi się kraje, gdy tylko pomyślę, w jak młodym wieku zmarł – wspomina były piłkarz i trener Zagłębia, Józef Gałeczka.

O byłym graczu sosnowieckiego Zagłębia wiedzą także najmłodsi kibice klubu ze Stadionu Ludowego. Od czterech lat jest on bowiem patronem Akademii Zagłębia, w której trenuje blisko pół tysiąca młodych adeptów piłki nożnej. Dodatkowo co roku odbywają się także Halowe Mistrzostwa Zagłębia im. Włodzimierza Mazura.