Przypadająca w tym roku 660. rocznica nadania Będzinowi praw miejskich jest okazją do podjęcia różnorodnych i ciekawych inicjatyw sprzyjających edukacji regionalnej najmłodszych mieszkańców miasta.

2018 rok to szczególny czas dla Będzina. 660 lat temu, w 1358 roku Kazimierz Wielki podniósł do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim) dotychczasową osadę targową. Dzięki uzyskaniu lokacji na prawie magdeburskim oraz dzięki późniejszym przywilejom Będzin mógł się rozwinąć jako prężny ośrodek gospodarczy i administracyjny w ówczesnej Rzeczypospolitej.

Obchodzony jubileusz stał się doskonałym pretekstem do lepszego poznania królewskiego miasta. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie rozpoczęła nowy cykl zajęć edukacyjnych „Życie Będzina”, w ramach których dzieci z będzińskich przedszkoli oraz szkół podstawowych będą wzbogacać swoją wiedzę na temat miasta, jego historii, legend oraz ważnych i słynnych postaci związanych z miastem.

Okolicznościowa pięczeć z okazji jubileuszu - fot. UM Będzin
Okolicznościowa pięczeć z okazji jubileuszu – fot. UM Będzin

Ponadto, z okazji nadania Będzinowi praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego został wydany znaczek okolicznościowy oraz okolicznościowa pieczątka, którą każdy z odwiedzających miejskie muzeum będzie miał okazję odbić na starych pocztówkach miasta. Warto podkreślić, że w grze kolekcjonerskiej znaczek okolicznościowy spełnia rolę tzw. jokera.

A to nie koniec atrakcji przygotowanych na najbliższe miesiące. Miejskie świętowanie odbywać się będzie podczas okolicznościowych wydarzeń kulturalnych, sportowych. Na mieszkańców będą czekały także specjalne konkursy.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here