Sosnowieccy policjanci wykonywali czynności na miejscu wypadku, w wyniku którego 13-letni chłopiec jadący jednośladem stracił przednie zęby.

Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Stara w Sosnowcu. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący samochodem osobowym nie ustąpił pierwszeństwa chłopcu jadącemu rowerem po przejeździe dla rowerów. Doszło do zderzenia, w wyniku którego 13-latek stracił przednie zęby. Policjanci wykonali wszystkie niezbędne czynności na miejscu zdarzenia, a prowadzone postępowanie wyjaśni jego dokładny przebieg i wszystkie jego okoliczności.

– Niestety, pomimo bardzo intensywnych działań edukacyjnych i informacyjnych prowadzonych przez policjantów, wciąż wielu kierowców, rowerzystów, użytkowników hulajnóg, rolek czy innych środków transportu osobistego, nie do końca przyswoiło zasady poruszania się w ruchu drogowym. Wielu również z nienależytą uwagą śledzi zmieniające się dynamicznie warunki ruchu. Niestety, jak widać na powyższym przykładzie, skutki tej niewiedzy i nieuwagi mogą być bardzo poważne, a czasem nawet tragiczne. Bądźmy ostrożni poruszając się rowerem w mieście – mówi podkom. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Warto pamiętać, że osoba poruszająca się po drodze dla rowerów, na przejeździe rowerowym ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem, jednak zwykle to rowerzysta, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, odnosi najpoważniejsze obrażenia.

– Do kierowców zwracamy się z kolejnym apelem: nawet jeśli uprawnienia do kierowania uzyskaliśmy wiele lat temu, to, w miarę wchodzących w życie zmian przepisów, jesteśmy obowiązani aktualizować swoją wiedzę, a nade wszystko poruszając się autem w mieście, gdzie ruch samochodów, pieszych i rowerzystów jest spory, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi bowiem może kosztować kogoś życie – podkreśla Sonia Kepper.