W Czeladzi powstała pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim tężnia solankowa. Znajduje się ona w dzielnicy Piaski i cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców.

Mieszkańcy Czeladzi od kilkunastu dni mogą korzystać z pierwszej w naszym regionie tężni solankowej, która znajduje się przy ulicy Krótkiej w dzielnicy Piaski. – Tężnia jest niewielka bo chcemy najpierw sprawdzić jak taki obiekt sprawdzi się w naszym mieście i jakie będzie zainteresowanie wdychaniem solanki przez naszych mieszkańców. Jeżeli pomysł się sprawdzi, a mieszkańcy chętnie będą korzystać z przysparzającej zdrowia inhalacji solankowej, to w kolejnej kadencji wybudujemy w naszym mieście albo jeden duży obiekt w którymś z parków, albo trzy średniej wielkości w każdej części miasta – mówił przed kilkoma tygodniami Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

W ramach inwestycji powstały alejki, nasadzono kwiaty i ozdobne rośliny. Dodatkowo czeladzianin Wojciech Walczyk, znany z malowania wielkoformatowych murali, ozdobił betonowy mur miejskim pejzażem. Budowa skweru i tężni kosztowała ok. 120 tys. złotych.

Tężnia solankowa w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Tężnia solankowa w Czeladzi – fot. UM Czeladź

W czeladzkiej tężni wykorzystywana jest oryginalna solanka z Zabłocia – wydobywana od 1892 roku – o potwierdzonych właściwościach leczniczych. – Z inhalacji solankowych mogą korzystać osoby z chorobami dróg oddechowych, nadciśnieniem, a także osobom z alergią. Solanka działa również bardzo relaksacyjne – wyjaśniają lekarze.

Aby odczuwać pozytywne skutki wizyt w czeladzkiej tężni, lekarze zalecają inhalacje kilka razy w tygodniu przez ok. 45-60 minut.

Tężnia solankowa w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Tężnia solankowa w Czeladzi – fot. UM Czeladź

W ostatnich latach tężnie solankowe stały się modną inwestycją. W wielu polskich miastach powstają tego typu obiekty, przy których odpoczywając można wdychać korzystne dla zdrowia bogate w mikroelementy powietrze, takie jak: jod, brom, magnez, wapń, żelazo czy sód.

Nie inaczej jest w naszym regionie. Do końca roku powstać ma tężnia w jaworznickiej GEOsferze. Projekt – warty blisko 1,2 mln zł – został złożony w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego przez trzy mieszkanki Jadwigę Grzybek, Marię Królikowską i Teresę Ptak. Do budowy tężni solankowej przymierza się także Będzin. Obiekt ma powstać w ramach drugiego etapu budowy plaży miejskiej w dzielnicy Brzozowica.