Rozpoczęła się przebudowa ulicy Letniej w Dąbrowie Górniczej. Prawie 2-kilometrowy odcinek drogi został zamknięty dla ruchu na najbliższe dwa miesiące.

Przebudowę ulicy Letniej wraz z budową 2-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego miasto zleciło firmie Drogomex. Zaplanowane na 7 miesięcy prace będą wykonywane etapami. W pierwszym etapie zamknięty dla ruchu zostanie cały przewidziany do przebudowy odcinek od Centrum Sportów Letnich w parku Zielona do parkingu przy Pogorii IV w rejonie ul. Marianki. Wyjątkiem będą mieszkańcy, którzy będą mieć zapewniony dojazd do posesji.

– W kolejnych etapach prace będą odbywały się już bez objazdów, natomiast na około 400-metrowych fragmentach ruch będzie odbywał się wahadłowo z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnych – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika wydziału inwestycji drogowych.

Zgodnie z zapowiedziami, przy parkingu obok Pogorii IV został ulokowany tymczasowy przystanek Marianki Letnia nż dla linii autobusowej nr 79. W czasie prowadzonych prac kursuje on wyznaczonym objazdem ulicami: Szkolną, Dębową, Podleśną, Podłosie, Bory i Robotniczą, który zalecany jest także dla innych kierowców. Objazd dla autobusów oznacza, że z obsługi wyłączone zostaną stałe przystanki Korzeniec Park Zielona Basen, Korzeniec Kopalnia Piasku nż i Marianki Letnia nż.

Zmiany dla pieszych i kierowców

Prowadząca w kierunku Marianek i Ratanic oraz terenów rekreacyjnych ulica zyska nowa podbudowę i nawierzchnię oraz ciąg pieszo-rowerowy, nowe będzie także odwodnienie drogi w postaci rowów. – Efektem wcześniejszych rozmów z mieszkańcami jest także decyzja o powstaniu wyniesionych przejść dla pieszych, co wpłynie na bezpieczeństwo i uspokojenie ruchu – podkreśla wiceprezydent Damian Rutkowski.

Inne udogodnienia, to poszerzenie wjazdów na posesje czy uzgodniona z mieszkańcami lokalizacja przystanków autobusowych. Inwestycja jest kontynuacją prac z 2018 roku, gdy ulicę Letnią od skrzyżowania z Robotniczą do Centrum Sportów Letnich za 4,1 mln zł zmodernizowała Eurovia.