Na terenie Będzina pojawiło się dziesięć pojemników na elektrośmieci. Miasto dołącza tym samym do ogólnopolskiego projektu Elektryczne śmieci wspólnie realizowanego przez MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

Zepsuta lodówka, nieużywany toster, lokówka czy gofrownic – lista elektrycznych śmieci, które przechowujemy we własnych domach i mieszkaniach jest naprawdę długa. Do tego dochodzą gromadzone latami telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, karty SIM czy baterie, które zajmują powierzchnię naszych mieszkań.

Ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wzrasta z każdym rokiem. W naszych mieszkaniach i domach zalegają elektroodpady, które mają w sobie bardzo dużo niebezpiecznych substancji, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a także w trosce o środowisko naturalne Będzin dołączył, wzorem innych miast, do projektu Elektryczne śmieci.

– Teraz bezpiecznie i ekologicznie pozbędziemy się starych baterii, zepsutych telefonów czy małego AGD. Z części odzyskanych materiałów zostaną zbudowane ule – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Ekologiczny Będzin

Do czerwonych pojemników będzinianie mogą wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm np. laptopy, telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, baterie czy akumulatory. – Sprzęt wielkogabarytowy jak np. pralki czy lodówki można oddać dzwoniąc na infolinię 572 102 102. Teraz trwa kampania Wiosenne Porządki na Śląsku i w Zagłębiu, a duże AGD odbieramy w 72 godziny. Zaangażowanie mieszkańców Będzina w zbiórkę elektrycznych śmieci pozwoli nam bezpiecznie przetworzyć część zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, i w konsekwencji wykorzystać do budowy uli, które już wkrótce pojawią się w Będzinie – tłumaczy Robert Magolon, pełnomocnik zarządu MB Recycling ds. projektu Elektryczne śmieci.

Będziński miód górą

Integralną częścią projektu Elektryczne śmieci są miejskie pasieki złożone z unikatowych uli z charakterystycznymi daszkami w kolorze czerwonym, które nawiązują do koloru pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Autorem i wykonawcą uli z recyklingu jest grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz, który nad samym projektem pracował ponad rok.

– W ramach projektu Elektryczne śmieci ule z recyklingu staną m.in. w Rybniku, Tychach i Bytomiu. Cieszymy się, że również będzinianie będą mieli swój miejski miód – mówi Kinga Rodkiewicz, odpowiedzialna za projekt miejskich pasiek w Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W ulach typu wielkopolskiego zamieszka kilkadziesiąt tysięcy pszczół łagodnej rasy kraińskiej. Miejska pasieka będzie pod opieką zawodowego pszczelarza.

Nowe spojrzenie na ekologię

Każdy, kto odda zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, będzie miał swój udział w budowie wyjątkowych domów dla pszczół. Pojemniki na elektrośmieci ustawiono w dziesięciu lokalizacjach, w różnych punktach miasta:

  • Grodziec, ul. majora Bolesława Zagórnego, okolica poczty i placu zabaw,
  • Łagisza, ul. Pokoju, naprzeciwko poczty,
  • Osiedle Zamkowe: ul. Krośnieńska, przy przystanku autobusowym,
  • Gzichów, skrzyżowanie ulic Partyzantów i Armii Krajowej, przy pawilonie,
  • Osiedle Syberka, ul. Zwycięstwa, przy pawilonie,
  • Osiedle Syberka, ul. Rafała Sznajdera, przy przystanku autobusowym i wejściu na ryneczek,
  • Górki Małobądzkie, ul. Grzegorza Załogi, przy przystanku autobusowym,
  • Śródmieście, plac Kolei-Warszawsko-Wiedeńskiej, przy dworcu PKP,
  • Warpie, aleja Hugona Kołłątaja, przy przystanku autobusowym,
  • Ksawera, ul. Żwirki i Wigury, przy Strefie Aktywności Rodzinnej.