W lubianej przez dąbrowian przestrzeni plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego trwają prace, które mają sprawić, że ta zielona przestrzeń zyska na atrakcyjności.

Na plantach powstaną nowe alejki i chodniki, a także droga rowerowa. Tak jak życzyli sobie mieszkańcy, na wysokości I LO zaplanowano wybieg dla psów, krajobraz urozmaicą także obsiane trawą pagórki oraz dodatkowe nasadzenia zieleni.

Prace rozpoczęły się od rozbiórki nawierzchni na starej alei w południowej części plant. – Poza pracami rozbiórkowymi, zabezpieczamy teren budowy z poświęceniem szczególnej uwagi istniejącemu drzewostanowi. Warto podkreślić, że przy inwestycji zatrudniliśmy przyrodnika, który będzie sprawował ochronę nad przyrodą – mówi Marcin Dziubek, wiceprezes spółki Complex Dąbrowa Górnicza.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki głosom mieszkańcom, którzy głosowali na projekt w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Miasto na ten cel przeznaczyło 4 mln złotych brutto.

– Modernizacja plant to zasługa mieszkańców i to im należą się podziękowania za tę inwestycję. Mam nadzieję, że prace przebiegną szybko i sprawnie, i nie będą powodowały większych utrudnień – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Atrakcyjna przestrzeń

Południowa część, od której zaczęły się prace, zyska nową aleję, która połączy się z już istniejącym skwerem. W obu częściach plant nowe będzie także oświetlenie o parkowym charakterze oraz ławki i kosze. Poza nowym układem alejek i chodników, powstanie także wydzielona droga rowerowa, która docelowo połączy się z drogami prowadzącymi do centrów przesiadkowych w centrum i Gołonogu.

– Wyróżnikiem po północnej części inwestycji będzie wybieg dla psów, który powstanie na wysokość I LO im. Waleriana Łukasińskiego – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów. – Przy wybiegu zainstalowane zostanie poidełko, którego przyłącze wykonają Dąbrowskie Wodociągi – dodaje.

Projekt przewiduje także powstanie przejść dla pieszych: cztery powstaną między ulicami Królowej Jadwigi i Augustynika. Natomiast w rejonie skrzyżowania Królowej Jadwigi i Poniatowskiego powstanie parking dla rowerów. Dodatkowo powstanie dwóch kolejnych przejść w ul. Kopernika – m.in. na wysokości Przedszkola nr 10 – zasugerowali mieszkańcy.

– Zapadła też decyzja, by wykorzystać ziemię z korytowania. Urozmaicimy krajobraz usypując z niej pagórki, które obsiejemy trawą – zapowiada Rafał Zwoliński.