Będzie sprawniejsza obsługa pociągów na stacji Sosnowiec Dańdówka. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały właśnie umowę na rewitalizację stacji.

Będą zmiany na stacji Sosnowiec Dańdówka. W stacji zostaną wymienione tory, przebudowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz sieć trakcyjna. – 17 rozjazdów zostanie wyposażonych w system elektrycznego ogrzewania i w zimie nie będzie problemów ze sprawnym przejazdem składów. O bezpieczeństwo zadbają dyżurni ruchu w nowoczesnej nastawni. Projekt przewiduje też przebudowę nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej oraz na posterunku odgałęźnym Kozioł wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym – przekazała Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na rewitalizację linii nr 171 w stacji Sosnowiec Dańdówka wraz z przebudową urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową) oraz w stacji Dąbrowa Górnicza Wschodnia przebudowane będą nastawnie.

Linia 171 jest linią towarową łączącą Dąbrowę Górniczą Towarową z posterunkiem Panewnik (między Katowicami Muchowiec a Rudą Kochłowicami). Jej rewitalizacja usprawni wywóz towarów z Górnego Śląska w głąb kraju i do portów. Dzięki nowym torom, rozjazdom, sieci trakcyjnej i urządzeniom sterowania ruchem kolejowym, pociągi pojadą szybciej. Prędkość na stacji wzrośnie do 80 km/h – zwiększy się przepustowość linii, którą pojedzie więcej pociągów.

Inwestycja jest częścią projektu pn. „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami” i odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Jej wartość to ponad 61 mln złotych. Inwestycja zaplanowana jest na lata 2019-2021.