Przed końcem tego roku przy ul. Stacyjnej w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach powstanie pierwsza w mieście tężnia solankowa. Umowa z wykonawcą prac została podpisana.

W Dąbrowie Górniczej powstanie pierwsza w mieście tężnia solankowa, które ma bogate właściwości lecznicze. Do budowy wysokiej na 6,75 m konstrukcji zostanie wykorzystane drzewo modrzewiowe. Całość będzie mieć charakter altany ulokowanej na planie ośmiokąta, natomiast na planie koła wykonane zostanie utwardzenie terenu wokół tężni.

Tężnia solankowa to miejsce, gdzie wytwarzany jest specyficzny mikroklimat, pomagający w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego. Specjaliści zaznaczają, że godzinny pobyt w pobliżu tężni solankowej pozwala na przyswojenie takiej samej dawki jodu, jak w trakcie trzech dni spędzonych nad morzem.

– Projekt przewiduje również montaż elementów małej architektury, jak ławki, kosze i stojaki rowerowe – mówi Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń z Masłowa, z którą miasto podpisało umowę na budowę tężni.

Na realizację wartej ponad 512 tys. zł inwestycji wykonawca będzie miał 150 dni, ale jak zapowiada przedstawiciel firmy, jeśli pogoda na to pozwoli, wszystko będzie gotowe przed końcem roku.

Projekt przygotowany w katowickiej pracowni Axis Architekci przewiduje także dodatkowe oświetlenie placu: na nowych słupach oświetleniowych zamontowane zostaną cztery oprawy LED.

Częścią inwestycji jest także budowa zbiornika na solankę, którą firma z Masłowa sprowadzi z kopalni w Bochni.

O budowie tężni na placu Szczęśliwego Krasnala zdecydowali mieszkańcy podczas ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. To także część koncepcji wypracowanej podczas konsultacji społecznych. Zakłada ona, że w rejonie ulicy Stacyjnej powstanie pełna zieleni przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. W efekcie park w pobliżu stacji ponownie ma się stać główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc.

Kolejną inwestycję w tym miejscu miasto zaplanowało wspólnie z PKP. To tunel pieszo-rowerowy pod torami, który połączy obie części dzielnicy.

CZYTAJ TAKŻE:

Dwie tężnie solankowe już działają. Mieszkańcy mogą korzystać z ich walorów