Teatr Zagłębia na początku grudnia odda w ręce swoich widzów platformę VOD, na której będzie można oglądać m.in. spektakle transmitowane na żywo prosto z siedziby teatru.

Pandemia koronawirusa to trudny czas, zwłaszcza dla kultury. Wszystkie instytucje pozostają zamknięte. Pracownicy Teatru Zagłębia w Sosnowcu nie zamknęli się na widzów. Przygotowali specjalną platformę VOD, na której będzie można oglądać spektakle oraz wziąć udział w warsztatach.

Zapraszamy na powrót do teatru – tym razem online. To dla nas bardzo ważne działanie, zwłaszcza w okresie zawieszenia naszej działalności. Mamy nadzieję, że dzięki platformie utrzymamy kontakt z publicznością, której nam bardzo brakuje. Postaramy się, by widzowie poczuli „magię teatru” nawet na platformie cyfrowej – mówi Roksana Buchta z sosnowieckiej instytucji.

Co przygotowano?

1 grudnia udostępniony zostanie spektakl „Wróg – instrukcja obsługi” w reż. Justyny Sobczyk. Będzie to nagranie spektaklu, które dzięki Fundacji Kultury bez Barier i projektowi „Teatrosfera bez barier” zostanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Następne spektakle to już transmisje na żywo z sosnowieckiej sceny. W strefie online będzie można zobaczyć takie przedstawienia jak: „Nowa Księga Dżungli” w reż. Iwo Vedrala, „Opowieść wigilijna” w reż. Justyny Łagowskiej, „Horror szał” w reż. Jacka Jabrzyka, „Tartuffe” w reż. Rudolfa Zioły oraz nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim „Ślub” w reż. Radosława Rychcika.

Warsztaty dla szkół

Zespół sosnowieckiego teatru przygotował również specjalną ofertę edukacyjną dla szkół, wzbogaconą o prowadzone zdalnie warsztaty do spektakli.

Warsztaty mogą stać się uzupełnieniem lekcji polskiego czy godziny wychowawczej. Zajęcia będą prowadzone zaraz po zakończeniu transmisji spektaklu (ok. godziny 11.30), ale istnieje również możliwość indywidualnego umówienia się na inny termin. Dla grup kupujących bilet na spektakl warsztaty są bezpłatne. Jedynym warunkiem uczestniczenia w nich jest obejrzenie przedstawienia – wyjaśnia Agata Kędzia, pedagożka teatru.

Foto: Maciej Stobierski

CZYTAJ TAKŻE:

Jak przechowywać wiszące fotele ogrodowe zimą? Podpowiadamy!