W interesie każdej firmy leży zapewnienie jej pracownikom bezpieczeństwa. Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie kompetencji załogi w tym zakresie jest profesjonalne szkolenie z pierwszej pomocy dla firm. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego wyboru?

Po czym poznać dobre szkolenie dla firm?

Istnieje kilka różnych kursów z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dobre jednostki szkolące – jak choćby Centrum Ratownictwa – oferują nie tylko podstawowe szkolenie, które zwykle jest kursem jednodniowym, na którym nauczymy się podstaw pierwszej pomocy, w tym choćby zasad przywracania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale i mają w swojej ofercie kursy KPP. Szczegółowe informacje na temat kursów znajdziesz na stronie: szkolenia z pierwszej pomocy dla firm w Centrum Ratownictwa.

W programie podstawowego szkolenia z zasad pierwszej pomocy zwykle przewidzianych jest osiem godzin zajęć praktycznych. W tym czasie można nauczyć kursantów całkiem sporo, jednak na pewno nie wystarczy to na przepracowanie z nimi absolutnie wszystkich kwestii związanych z ratowaniem ludzkiego życia.

Osoby, które chciałyby zaliczyć profesjonalny kurs, który przygotuje je do radzenia sobie w niemal każdych warunkach, powinny raczej wybrać zajęcia z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Tam program obejmuje aż 66 godzin i jest podzielony na część teoretyczną i zajęcia praktyczne.

Godnym odnotowania jest też to, że po ukończeniu kursu KPP uzyskuje się tytuł ratownika, który jest najwyższym możliwym odznaczeniem dla osób, które nie mają wykształcenia medycznego, a więc nie są na przykład lekarzami.

Dlaczego warto zapewnić szkolenie z pierwszej pomocy dla firm?

Najważniejszą przesłanką jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Czy tego chcemy, czy nie, wypadek może zdarzyć się wszędzie. Statystyki są nieubłagane i mimo tego, że z roku na rok coraz większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo w miejscu pracy, to urazy wciąż się zdarzają.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za pierwszą połowę 2020 roku, w Polsce doszło do ponad 24 tysięcy wypadków w miejscu pracy. W sektorze przetwórstwa odnotowano niemal osiem tysięcy zdarzeń, a na drugim miejscu uplasował się handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi. W pierwszej połowie 2020 roku najczęstszą przyczyną wypadku było nieprawidłowe zachowanie pracownika, zły stan czynnika materialnego oraz niewłaściwe posługiwanie się nim.

Warto pamiętać też o tym, że zapewnienie bezpieczeństwa to nie opcja, a obowiązek, który bardzo dokładnie reguluje artykuł 304 Kodeksu Pracy. Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa w firmie na wielu płaszczyznach, od organizacji pracy po odpowiednie rozmieszczenie apteczek. Warto pamiętać też o tym, że szef firmy odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo załogi, ale i gości, którzy odwiedziliby przedsiębiorstwo na przykład podczas dni otwartych.

Szkolenie z pierwszej pomocy zapewnia elastyczność

Dobre firmy, które działają w branży szkoleń, można poznać też po tym, że są otwarte na wprowadzanie do programu zajęć modyfikacji, które wynikają z sugestii pracodawcy. Zupełnie inaczej trzeba skonstruować szkolenie dla pracowników księgowości, a inaczej dla osób, które pracują na dużym magazynie przeładunkowym lub na produkcji.

Po odpowiedniej analizie potrzeb klienta i oszacowaniu ryzyka, jakie towarzyszy załodze, można zaproponować odpowiednio dopasowany​ program zajęć. Warto położyć też odpowiednio duży nacisk na zajęcia praktyczne. Umiejętność wyrecytowania podstawy prawnej nie uratuje komuś życia, a wiedza praktyczna – jak najbardziej.