30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. O tym, że prosta czynność może uratować ludzkie życie, przypomnieć ma startująca kampania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii „Bezpiecznie z Metropolią. Możesz pomóc”.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła kampanię edukacyjną na temat udzielania pierwszej pomocy. Plakaty z instrukcją, jak ratować życie, znajdą się w autobusach, tramwajach i trolejbusach kursujących po ponad 400 liniach w regionie.

– Akcję rozpoczynamy przed wakacjami, bo właśnie w wakacje, niestety, dochodzi do największej liczby wypadków i różnych niebezpiecznych zdarzeń – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Chociaż pomysłodawcą kampanii był Marcin Włodarczyk, mieszkaniec Gliwic, społecznik i orędownik propagowania wiedzy na temat bezpieczeństwa, to godnym wzorem do naśladowania jest Michał Dobaj, 13-latek z Dąbrowy Górniczej, który w zeszłym roku bez wahania rozpoczął masaż serca u nieprzytomnego człowieka, którego zauważył na jednej z dąbrowskich ulic, gdy beztrosko spędzał ostatni dzień wakacji.

– To był pierwszy raz, kiedy naprawdę wykonywałem masaż serca. Nie trwał długo, zaledwie kilka minut. Czy nabrałem większej pewności siebie po tym dniu? Tak, myślę, że tak. Myślę, że gdybym jeszcze raz spotkał nieprzytomną osobę na ulicy, to na pewno denerwowałbym się mniej, bo wiem, jak w rzeczywistości takie udzielanie pomocy wygląda – mówi dzielny 13-latek.

Plakaty zawierać będą zasady pierwszej pomocy w pigułce. Przypomną właściwą kolejność działań, a przede wszystkim zachęcą, aby proste działania stały się dla nas czymś naturalnym oraz żebyśmy nigdy nie bali się podejść do człowieka, by udzielić mu pierwszej pomocy.