Jedna z pierwszych tego typu w Polsce i pierwsza w województwie śląskim endoproteza stawu biodrowego została wszczepiona pacjentowi w Czeladzi. Zabieg przeprowadził dr Marek Bożek, kierujący tamtejszym oddziałem urazowo-ortopedycznym.

– Wyjątkowość zabiegu polega na tym, że dzięki porowatości panewki uzyskujemy lepszą, pierwotną stabilizację panewki w kości, co oznacza wcześniejsze podjęcie obciążania kończyny. Pacjent otrzymał najnowszej generacji panewkę stawu biodrowego mocowaną pressfitowo czyli poprzez wbicie w lożę kostną. Brzmi skomplikowanie, ale docelowo droga do sprawności staje się dużo prostsza – mówi dr Marek Bożek.

Dodatkowo korzyścią dla chorego jest fakt, że dochodzi do lepszego zrostu kostnego między kością a endoprotezą. Jak mówią specjaliści panewka ta, w wersji G7, umożliwia większe zastosowanie wkładek co poprawia stabilność endoprotezy.

Warto także dodać, że taka operacja to także poprawa komfortu pracy lekarzy. Do implantacji panewki wykorzystane zostały nowe narzędzia, a wszystko to zmierza do zmniejszenia ryzyka błędu śródoperacyjnego. Koszt takiej endoprotezy wynosi około kilku tysięcy złotych.

Pierwszym pacjentem, któremu wykonano z powodzeniem tego typu zabieg w Czeladzi był pan Ryszard Parzoch, który już marzy nie tylko o powrocie do aktywności zawodowej, ale także do ukochanego hobby, czyli tańca towarzyskiego.