Sosnowieccy policjanci nagrodzeni – st. sierż. Dariusz Wieruszewski i st. sierż. Piotr Dulowski – znaleźli się w gronie wyróżnionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kazińskiego za „ratowanie życia ludzkiego i niesienie pomocy z narażeniem własnego bezpieczeństwa”.

Policjanci z Sosnowca zostali docenieni przez ministra za akcję z 31 grudnia 2019 roku. Dyżurny komendy został wtedy poinformowany o tym, że w jednym z budynków wielorodzinnych w dzielnicy Zagórze doszło do pożaru.

Policjanci komisariatu III przerwali odprawę służbową, w której uczestniczyli i natychmiast udali się pod wskazany w zgłoszeniu adres. Na miejsce dotarli przed strażą pożarną. Cały korytarz budynku wypełniał już czarny, gryzący w oczy dym. Funkcjonariusze zdecydowali, że wejdą do płonącego mieszkania.

Wewnątrz zastali kobietę z 11-letnią córką, próbujące opanować ogień, który zajął już część mebli. Mundurowi natychmiast wyprowadzili obie poszkodowane, które najprawdopodobniej w szoku były nieświadome zagrożenia. Zdecydowali również o natychmiastowej ewakuacji wszystkich pozostałych mieszkańców budynku.

Jak się później okazało, zarzewiem pożaru były fajerwerki – to od nich zajęły się najpierw firanki, a potem meble.

Zarówno 36-letnia kobieta z widocznymi poparzeniami, jak i jej córka z lekkimi objawami zatrucia dymem trafiły do szpitala. Ich życie i zdrowie zostało ocalone dzięki policjantom z Sosnowca.