Przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu zawisła flaga Ukrainy, która ma być symbolem jedności z Ukrainą i jej obywatelami, którzy mieszkają w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Cały świat z niepokojem przygląda się działaniom Rosji skierowanym przeciwko Ukrainie. 21 lutego prezydent Rosji, Władimir Putin, podjął decyzję o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, gdzie wysłano pokojowe siły rosyjskie. Odpowiedzią na te posunięcia było nałożenie sankcji przez wiele krajów.

W obliczu tych wydarzeń, także lokalne władze jednoczą się z Ukrainą. W Sosnowcu, przed budynkiem Urzędu Miejskiego, obok flagi Polki i Unii Europejskiej, wywieszono flagę Ukrainy. Ma to być symboliczny znak jedności z Ukrainą.

– W Sosnowcu mieszka wielu Ukraińców, dla których nasze miasto stało się domem, być może już na stałe. Jednak część z obywateli za wschodnią granicą zostawiła całe rodziny i teraz drżą o ich los. Drżą też o los swojej ojczyzny. W trudnych momentach nic nie może nas dzielić. W taki sposób, w jaki możemy, w Sosnowcu wspieramy Ukrainę i Ukraińców. Przed urzędem wywiesiliśmy flagę Ukrainy, a w środę spotykam się z Konsulem Generalnym Ukrainy, Wiaczesławem Wojnarowskim – napisał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.