Stolica Zagłębia Dąbrowskiego znalazła się wśród 122 miast, które mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Rozwoju w ramach wsparcia Ministerstwa dla średnich miast w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet działań dla średnich miast, który był zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Resort ma pomagać średnim miastom w ściąganiu dużych inwestorów, np. zwalniając ich z podatków CIT i PIT. Plan zakłada również ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich.

Istotnym elementem rządowej strategii jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Szacuje się, że wartość dofinansowania jakie w najbliższych latach otrzyma łącznie 255 miejscowości to ponad 2,5 mld złotych.

Faza pierwsza została właśnie uruchomiona i polega na dostosowaniu istniejących narzędzi i instrumentów.

– Sosnowiec jest jednym z największych i najbardziej zaludnionych miast w kategorii miast średnich, dlatego potencjalna kwota przeznaczona na rozwój w różnych obszarach gospodarki i programach docelowych może być dla naszego miasta niebagatelna – mówią włodarze miasta.