Kilka tysięcy mieszkańców Zagłębia przyszło na koncert zespołu Golec uOrkiestra na placu Papieskim w Sosnowcu.

W niedzielę, 16 czerwca, Sosnowiec świętował Dzień Wolności i Solidarności. Tego dnia na mieszkańców stolicy Zagłębia Dąbrowskiego czekało wiele atrakcji.

Jedną z atrakcji była wielka rekonstrukcja historyczna z okazji 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego „Kiedy Brynica i Przemsza łączyły”. Widowisko przypomniało udział Zagłębiaków w walkach z sierpnia 1919 roku. – Odwołamy się do powszechnie mało znanych wydarzeń związanych z udziałem mieszkańców Sosnowca w walkach na Śląsku i bojami na samym pograniczu śląsko-zagłębiowskim. Około 100 rekonstruktorów odtwarzających oddziały powstańców śląskich, grenzschutzu i Wojska Polskiego, samochody pancerne, karabiny maszynowe oraz efekty specjalne uatrakcyjnią całe widowisko, które będzie ciekawą lekcją historii i hołdem dla bohaterów walk o polski Śląsk sprzed 100 lat – zapowiadał prof. Dariusz Nawrot.

W niedzielę na placu Papieskim świętowały także sosnowieckie organizacje pozarządowe, a punktem kulminacyjnym był koncert zespołu Golec uOrkiestra. Występ ten odbył się z okazji 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Sosnowcu.